BEOGRAD, Procjenjuje se da vrijednost nalazišta olova, cinka, srebra, nikla, mangana, molibdena i bora na Kosmetu iznosi i do 1.000 milijardi američkih dolara, piše beogradska “Politika”.
List navodi da je rudarski basen “Trepče” u ovom trenutku “izrešetan” istraživačkim tačkama moćnih korporacija.
Američka globalna korporacija za istraživanje rudnog bogatstva “Avrupa minerals” nedavno je objavila da je “evropski najproduktivniji region za olovo i cink” oko Kosovske Mitrovice, gdje je početkom februara 2010. godine počela istraživanja na četiri nalazišta srebra, olova i cinka.
Korporativni stručnjaci za rude i minerale krajem 2008. godine procijenili su da u “Trepči” rezerve olova iznose 425.000 tona, cinka 415.000 tona, srebra 800 tona, nikla 185.000 tona i kobalta 6.500 tona, dok su u rudniku “Grebnik”, južno od Gline, dokazane rezerve 1.700.000 tona boksita.
“Grebnik” bi, prema pisanju lista, mogao da proizvede 425.000 tona aluminijuma, dok su do sada utvrđene rezerve feronikla na Kosmetu 15.000.000 tona, ali se procjenjuje da su i mnogo veće.
“Volstrit žurnal” objavio je u julu vijest da je izaslanik svjetskog finansijskog magnata Džordža Soroša prošle godine bio pet puta na Kosmetu u društvu albanskog milijardera Sahita Muje, s kojim Soroš hoće da eksploatiše kosmetski lignit, procijenjen na vrijednost veću od 300 milijardi dolara.
Izvršni direktor korporacije “Albanski minerali” Sahit Muja, kao ni Soroš nemaju u vidu samo ugalj, već i olovo, hrom, cink, zlato, srebro, bakar, nikl i druga bogatstva, naveo je “Volstrit žurnal”.
List podsjeća na tvrdnje nedavno preminulog doktora Mihaila Stanišića o rudnim bogatstvima Kosmeta, koji je procjenjivao da samo rezerve kosovskog lignita vrijede oko 500 milijardi dolara, dok je, prema pisanju “Volstrit žurnala”, njihova vrijednost oko 300 milijardi dolara.
Stanišić je tvrdio da su reviri olovno-cinkane rude u “Starom trgu”, “Ajvaliji” i “Kišnici”, dok je ruda nikla pronađena na Golešu, u “Glavici” i “Starom Čikatovu”. U području Đakovice i Orahovca su ležišta hroma, dok se bakar i mangan rasprostiru širom Prokletija, a ležišta magnezita na Golešu, Strezovcu, u Dečanima i Dubocu.
“Lidijan internešnel” otvorio je 4. novembra 2010. godine u Prištini poslovni klub koji radi punom parom, a još početkom 2008. godine izvijestio je da su u Orahovcu našli nalazište u kome je 1,87 grama zlata na tonu uzorka /u najboljem slučaju čak 7,97 grama po toni/, navodi list.
Američka korporacija “Avrupa minerals”, nedavno je objavila da počinje bušenje u Kosovskoj Kamenici, u blizini Gnjilana, dok bakar istražuju u Režnju.