BEOGRAD, Tržišna vrijednost NIS-a, prema procjeni revizorske kuće “Dilojt I Tuš”, iznosi 2,2 milijarde evra.
Dilojt i Tuš će za posao procjene vrijednosti NIS-a dobiti 480.000 evra. U izvještaju koji je u subotu objavljen na sajtu Vlade Srbije, Dilojt i Tuš je naveo da je priliokom procjene fer tržišne vrijednosti kapitala NIS-a na osnovu stanja na kraju juna 2008. godine koristio četiri metode, na osnovu kojih se vrednost NIS-a kreće od 930 miliona evra do 3,39 milijardi evra.
Kako ističe Dilojt i Tuš, procjena NIS-a na 2,2 miljarde evra donjeta je “na osnovu procjenjenog raspona vrijednosti shodno rezultatima analiza i profesionalnog suda”.
Dilojt i Tuš navodi da je imao pristup revidiranim i nerevidiranim finansijskim i poslovnim podacima kao i projekcijama poslovanja koje je dostavilo rukovodstvo NIS-a.
Dodaje se da su prilikom sastavljanja izvještaja korišćene i pretpostavke o kretanju cijene sirove nafte od 2008. do 2012. godine iz koje su uradili Ekonomist intelidžens junit (Economist Intelligence Unit) i Dojče banka (Deutsche Bank).
U izvještaju se navodi i da je u NIS-u na kraju juna bilo zaposleno 12.262 radnika, a da bi do 2011. godine njihov broj trebalo da bude smanjen na 11.000.
Prilikom procjene vrijednosti metodom diskontovanog novčanog toka korišćene su procjene da će NIS smanjiti eksploataciju sirove nafte na sopstvenim poljima u Srbiji i Angoli sa 718.000 tona u 2007. godini na 670.000 tona u 2010.
Projektovano je i smanjenje ukupne neto proizvodnje prirodnog gasa sa 271.000 kubnih metara u 2007. na 172.000 kubnih metara u 2012. godini.
Tržišna vrijednost koncesionih prava NIS-a na istraživanje, eksploataciju i preradu sirove nafte i prirodnog gasa u Srbiji iznosi između 724 i 844 miliona evra, navodi se u procjeni metodom neto imovine.
Vrijednost kvalifikovane radne snage NIS-a je 41,4 miliona evra, navodi se u dijelu izvještaja Dilojta u kojem je procjena vrijednosti imovine NIS-a rađena metodom neto imovine.
Nekretnine, postrojena i oprema srpska naftne komapije su istom metodologijom procjenjene na 1,68 milijardi evra.
Prema zvaničnom bilansu preduzeća zaključno sa 30. junom ove godine, vrednost tih nekretnina postrojenja i opreme je 1,22 milijarde evra.
Vrijednost te imovine je povećana, navodi Dilojt i Tuš, pošto su nekretnine preduzeća na atraktivnim lokacijama, pa im je vrijednost zbog toga uvećana za 91 milion evra, a vrednost ostalih nekretnina i postrojena uvećana je za dostatnih 355 miliona evra.
Prema metodi diskontovanih novčanih tokova, ukupna dugovanja NIS-a procjenjena su na 495 miliona evra, a fer tržišna vrijednost preduzeća 1,98 milijardi evra.
Čitav izvještaj o procjeni vrijednoti NIS-a moguće je pogledati na internet starni Vlade Srbije www.srbija.gov.rs.
Vlada Srbije naručila je u avgustu ove godine novu procjenu vrijednosti NIS-a kako bi se odredila vrijednost besplatnih akcija koje će u privatizaciji dobiti građani i zaposleni u toj kompaniji, naveo je ranije premijer Mirko Cvetković, dok je ministar ekonomije Mlađan
Dinkić kazao da će ona koristiti i u pregovorima s ruskim Gaspromom.
Energetskim sporazumom Srbije i Rusije, koji bi trebalo da bude ratifikovan tokom septembra, predviđena je izgradnja gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju i prodaja Gaspromu 51 odsto kapitala NIS-a za 400 miliona evra, uz investicije od 500 miliona evra u srpsku kompaniju.