PEKING, Vrijednost akcija na kineskoj berzi skočila je iznad 10 biliona dolara prvi put, pokazali su podaci koje je prikupila agencija “Blumberg”.
Vrijednost kompanija čijim se akcijama trguje na kineskoj berzi procijenjena je na 10,05 biliona dolara, čak 6,7 biliona više nego prije godinu dana, navodi “Blumberg”.
Rast vrijednosti akcija nadmašio je ukupnu vrijednost japanske berze od pet biliona dolara. Najvrednija svjetska berza je američka, “teška” gotovo 25 biliona dolara.
Nijedna berza u svijetu nije zabilježila ni približan rast u dolarima u jednogodišnjem periodu, iako je privredni rast Kine najslabiji od 1990.
“Ovo je odraz spremnosti javnosti na rizike u vrijeme slabljenja privrednog rasta”, rekao je strateg firme Bokom internešnel holdings u Hongkongu Hao Hong.
Van Kine, investitori ne pokazuju isti entuzijazam kada se radi o kineskim akcijama. Sa kineske berze je u sedam dana zaključno sa 10. junom povučeno 6,8 milijardi dolara neto, navodi britanska banka “Barkliz”, što je najveći nedjeljni odliv u istoriji, kako u dolarima, tako i po obimu akcija, a čak 5,1 milijarda dolara odnosi na jedan investicioni fond, navodi konsultantska kuća EPFR.
Na globalnom nivou, 12 milijardi dolara neto odlilo se sa tržišta akcija i obveznica i to je prva ovogodišnja nedjelja u kojoj su oba tržišta zabilježila odliv sredstava, navodi
“Banka Amerike Meril Linč”, dodajući da se najveći dio odliva sredstava povezuje sa očekivanjem da će američka centralna banka u septembru podići kamatne stope.
Indeks Šangaj kompozit je prošle nedjelje porastao 2,9 odsto na najviši nivo od januara 2008, a u proteklih godinu dana indeks je napredovao čak 152 odsto. Investitori su pri kupovini akcija na šangajskoj berzi ograničeni kvotama.
Rast indeksa podstaknut je očekivanjima da će vlada u Pekingu preduzeti dodatne mjere da bi stimulisala privredni rast. Banka HSBC predviđa da će nivo obaveznih rezervi za banke biti snižen u narednim nedjeljama.
Iako najnoviji podaci ukazuju na stabilizaciju kineske ekonomije, indikatori od maloprodaje do industrijske proizvodnje i dalje napreduju veoma sporim tempom. Izvoz je u maju smanjen, a uvoz je potonuo sedmi uzastopni mjesec. Tanjug