ZAGREB, Udruženje Franak, koje u Hrvatskoj okuplja građane čiji su krediti s valutnom klauzulom u švajcarskim francima, izrazilo je danas nezadovoljstvo odlukom Vrhovnog suda i najavilo kaznene prijave protiv odgovornih osoba u bankama, ističući da iskreno sumnjaju u spregu izvršne i sudske vlasti.
Za razliku od drugih država koje su imale isti problem, Vrhovni sud Hrvatske je propustio da zatraži mišljenje Evropskog suda pravde, “što je najbolji dokaz da ta odluka nije rezultat težnje za pravom i pravdom već se radi o zaštiti krupnog kapitala”, izjavio je na konferenciji za novinare Krešimir Bajamić iz Udruženja Franak.
On je rekao da su “potrošači opet ostali bez ikakve zaštite i prepušteni sami sebi, pa je sramotno da se banke ponose odlukom Vrhovnog suda da su nezakonito poslovale”.
Odlukom je potvrđeno da su banke poslovale nesavjesno jer su ugovorile nezakonite ugovorne odredbe o promjenljivoj kamatnoj stopi koju su mijenjale jednostrano, pa su takve ugovorne odredbe nepoštene i zbog toga ništave, objavio je regionalni portal SEEbiz.eu.
“Banke su na taj način ostvarivale ekstra profit i protivpravno sticale imovinsku korist zbog čega treba da se postavi i pitanje lične odgovornosti čelnika u upravi banaka. Udruženje Franak ce podneti kaznene prijave protiv odgovornih osoba”, najavio je Bajamić, na konferenciji koju je udruženje održalo sa savezom Potrošac – Društvo za zaštitu potrošača Hrvatske.
Vrhovni sud Hrvatske je prošle srijede potvrdio presudu Visokog trgovačkog suda iz 2014. o nezakonitim kamatnim stopama, ali je ocijenio da valutna klauzula nije sporna jer je ta ugovorna odredba jasna i razumljiva sama po sebi.
“Sramotno je to što, iako potrošači nisu dobili sve informacije za dobijanje cjelovite i kvalitetne odluke prije potpisivanja ugovora, sud je odlučio da je ta ugovorna odredba lako razumljiva prosječnom potrošaču. Čak im se visoki rizik kredita u švajcarskim francima skrivao i trivijalizirao”, smatraju u Udruženju Franak. Tanjug