BANJALUKA – Vršilac dužnosti direktora Investiciono razvojne banke (IRB) Republike Srpske Dražen Vrhovac rekao je da će i u ovoj godini aktivnosti banke biti usmjerene ka obezbjeđivanju kontinuirane i sveobuhvatne finansijske podrške za domaću privredu.
Vrhovac je rekao da će, istovremeno, IRB biti fokusirana na podržavanje emisija hartija od vrijednosti emitenata iz Srpske, kao i rješavanje stambenog pitanja socijalnih grupa od posebnog interesa i značaja za Republiku, pod povoljnim uslovima.
“Za pomenute namjene planirana su sredstva za kreditne plasmane u iznosu od 110.000.000 KM, koja će biti obezbijeđena iz povrata ranije plasiranih sredstava, na revolving osnovi, i kreditnih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama”, rekao je Vrhovac.
On je naglasio da je planom rada IRB-a za proteklu godinu bio predviđen plasman 95.765.000 KM na kreditnoj osnovi za pravna i fizička lica, ali da je tokom 2021. plasirano 110.775.547 KM, što je izvršenje plana od 115,67 odsto.
Vrhovac je napomenuo da je IRB od osnivanja do sada iz sredstava fondova kojima upravlja u HoV uložila ukupno 601.557.084 KM.
Mjere IRB važne za privredni oporavak
Vrhovac je podsjetio da su korisnici sve do polovine 2021. godine mogli da koriste mjere IRB-a, koje su kreirane početkom pandemije virusa korona i uključuju korišćenje moratorijuma na otplatu ili grejs period od tri do šest mjeseci.
On je dodao da je ove mjere u dosadašnjem periodu iskoristilo 504 korisnika kreditnih sredstava IRB-a od kojih su 203 fizička, a 301 pravna lica.
“Pravnim licima dostupna je i dalje mjera produženja roka otplate kredita do 60 mjeseci i uvođenje dodatnog grejs perioda do 24 mjeseca. U narednom periodu ostaje na snazi smanjena izlazna kamatna stopa na 0,5 procentnih poena za kreditnu liniju za početne poslovne aktivnosti, mikrobiznis u poljoprivredi, poljoprivredu i za preduzetnike i preduzeća, a za kreditnu liniju jedinicama lokalne samouprave na nivou od 0,3 procentna poena”, rekao je Vrhovac.
On je istakao da sve ove mjere treba da utiču na jačanje likvidnosti privrede, očuvanje radnih mjesta i vraćanje na predkrizni nivo poslovnih ciklusa, te da dodatne mjere IRB-a, s ciljem podsticanja bržeg oporavka ekonomije Srpske, uključuju i obezbjeđivanje dodatnih sredstava u iznosu od preko 40 miliona KM kroz kreditni aranžman sa Svjetskom bankom.
“Ta sredstva su prevashodno namijenjena ublažavanju posljedica izazvanih pandemijom u poslovanju domaćih preduzeća, kao i za stimulisanje preduzetništva i preduzetničkih poduhvata, ženskog preduzetništva i privredne aktivnosti u nerazvijenim opštinama Srpske. Ova sredstva su postala raspoloživa za pomenute korisnike u trećem kvartalu prošle godine, a očekujemo da će u većem broju biti povučena”, rekao je Vrhovac.
On je precizirao da je IRB, zaključno sa 28. decembrom prošle godine, plasirala 8.862 stambena kredita u iznosu od 590.626.487 KM i 83 stambena kredita finansirana iz sredstava zajma Razvojne banke Savjeta Evrope /CEB/ u iznosu od 5.335.802 KM.
U otplati je, kaže Vrhovac, trenutno 6.965 kredita u ukupnom iznosu od 492.633.812 KM i 72 stambena kredita finansirana iz sredstava zajma CEB u iznosu od 4.600.517 KM.
“Kada smo pokrenuli program, kamate za ove kredite bile su iznad devet odsto. IRB je tada izašla sa kamatom od šest odsto i poslovne banke su počele da snižavaju svoje kamatne stope. Trend smanjenja kamatnih stopa nastavili smo u narednom periodu, tako da trenutno naša prva grupa mladih visokoobrazovanih bračnih parova ima kamatnu stopu od tri odsto”, rekao je Vrhovac.
Dodaje da je rok otplate 25 godina i maksimalan iznos od 150.000 KM, s tim da IRB u saradnji sa Vladom Srpske, Ministarstvom porodice, omladine i sporta subvencioniše dodatno jedan odsto kamate na stambene kredite za mlade bračne parove.
Vrhovac je izrazio zadovoljstvo što su se u ovaj proces uključile brojne lokalne zajednice, navodeći primjer Prijedora koji iz budžeta sa još jedan odsto subvencioniše IRB stambene kredite za mlade bračne parove.
“Tako da kamata od tri odsto, uz te dvije subvencije /resorno ministarstvo i Prijedor/ u konačnici za naše građane izađe jedan odsto. Na taj način želimo da naši mladi bračni parovi i mladi ljudi ostanu, a najprije će to uraditi ako kupe svoju prvu stambenu jedinicu i zaposle se. U tom slučaju oni vjerovatno planiraju budućnost u Srpskoj. Tu je naša uloga”, rekao je Vrhovac.
On je naveo da se na tom planu povoljna sredstva IRB daju i kada je riječ o porodicama poginulih, RVI, nestalih, višečlanim porodicama, samohranim roditeljima sa troje ili više djece.
“Ne bavimo se stambenim kreditima na način kako to rade poslovne banke – tržišno, da zarade i ostvare veliki prinos. Idemo ciljano prema grupama koje su najugroženije i koje su nama u Srpskoj najbitnije da ostanu, a to su svakako mladi visokoobrazovani kadrovi”, naveo je Vrhovac. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zbog čega otvarate poslovne jedinice po gradovima, ako većina plasmana ide preko komercijalnih banaka? Zapošljavanje kadrova i uhljebljenje partijskih činovnika zarad glasova?
Drugo, zašto vam odobrenje do isplate za pravna lica ide i preko 3-6 mjeseci, tako da se nekada morao ići i na reodobrenje jer se svi proceduralni rokovi probijaju? Da li vam je otežana likvidnost u poslovanju?
Gdje je taj vaš silni marketing koji je pompezno najavljivan a koji košta 800.000 KM. Par gostovanja na TV-u i intervju u novinama sigurno ne koštaju toliko? Da nije možda izvlačenje novca iz javne institucije? Kako za to ima novca, a za kredit nekom privrednom društvu nema?
Jel to onaj Vrhovac što je kod nas u Prijedoru radio kao poštar dijelio penzije, a poslije kao konobar u kafiću. Diplomu je kupio za jedan dan u Širokom Brijegu neke večernje škole iz Sremske Kamenice. Eto to su nam kadrovi, sramota!