BEOGRAD, U Srbiji je do sada podneseno 76 000 zahtjeva za vraćanje oduzete imovine, čija vrijednost bi mogla iznosi od 102 do 220 milijardi evra, rečeno je na skupu u Beogradu na temu “Restitucija evropska iskustva – preporuke za Srbiju” .
Državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić je, odgovarajući na pitanje koliko bi novčano opterećenje Srbija mogla da izdrži da bi bio riješen problem restitucije, naveo da godišnje opterećenje budžeta Srbije po osnovu obaveze isplate stare devizne štednje iznosi između 250 i 300 miliona evra.
On je dodao da je do sada u fond za restituciju od privatizacije prikupljeno oko 52 do 53 miliona evra.
Ilić je rekao da je ovo minstarstvo spremno da do kraja godine dostavi vladi na usvajanje prijedlog zakona o denacionalizaciji, koji je jedan od uslova za pristupanje EU, ali ne i za podnošenje kandidature za članstvo Srbije u EU.
On kaže da se razmišlja o dva koncepta na osnovu kojih bi prethodni vlasnici imovine bili obeštećeni – kombinacija naturalnog i novčanog obeštećenja ili samo novčano obeštećenje.
U slučaju da se vlast odluči za isključivo novčanu nadoknadu, jedna od varijanti nadoknade za vrijednost imovine bila emisija državnih obveznica na određeni period.
Zamjenik specijalnog predstavnika generalnog sekretara Savjeta Evrope u Srbiji Nađa Ćuk istakla je da Srbija, kad aje u pitanju restitucija, treba da iz iskustava evropskih zemalja izvuče odgovarajuće pouke.
Ona je dodala da cilj Savjeta Evrope nije da nametne svoje rješenje, već da se zajedničke dođe do odgovarajuće platforme.
Predstavnici mreže za resituciju, koji će u toku popodneva učestvovati u radu ove konferencije, okupili su se danas ispred Palate Srbije, gdje se održava skup, u znak protesta zbog toga što pitanje resitucije nije još riješeno u Srbiji.
Oni su istakli da je nerealno usvajanje zakona o denacionalizaciji do kraja godine.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Napokon će Komunistička Srbija da ispravi svoja nedjela i da vrati imovinu koju je bestidno decenijama koristila narodu. da nema evrope ne bi bilo ni vraćanja imovine. Šro bije Boris i Dačić vratili ali malo sutra.
Moj pradeda Teodor Kovačević koji je kao dobrovoljac učestvovao u 1. svjetskom ratu,prošao albansku golgotu i vratio se kao oslobodioc sa Srpskom vojskom od kralja je dobio 40 dunuma zemlje u Pančevačkom ritu. Crveni su mu zemlju oduzeli i dali PKB Beograd. Daće bog da nam se ta zemlja vrati,ili zemlja ili novac. Nije bitno. S verom u boga za Kralja i Otadžbinu. Ako neko zna ko bi nam mogao pomoći u podnošenju zahtjeva za povrat oduzete imovine neka mi se javi na [email protected]. Unapred zahvalan.