LONDON, Automobili bi uskoro mogli da sami pozivaju službe za hitne intervencije u slučaju da učestvuju u sudaru.
Senzori koji će biti ugrađivani u automobile budućnosti takođe će omogućiti radnicima hitnih službi da sa daljine odrede koliko je ozbiljan udes i koliko je ljudi učestvovalo u njemu, prenosi Bi-Bi-Si.
Ove procjene objavljene su na simpozijumu o promjenama koje donosi sve masovnija upotreba malih, pametnih procesora. Sve veći broj kompjutera u automobilima dovešće i do promjena u načinu vožnje automobila.
“Automobil će vjerovatno postati stvar sa najviše kompjuterskih komponenti koju posjedujemo”, izjavio je Stiv Vejnrajt, evropski menadžer kompanije “Friskejl semukonduktor”, koja proizvodi mnoge od čipova koji se ugrađuju u automobilske kontrolne sisteme.
Vejnrajt je rekao da prosječan automobil danas u sebi ima oko 25 do 30 kontrolnih elektronskih jedinica, a da ih najsavremeniji automobili imaju vjerovatno oko 80.
Ovi mali kompjuteri zaduženi su za mnoge automobilske sistemekao što su kontrola stabilnosti, raspored snage, bezbjednosti i mnoge druge.
“Svi mi osjećamo da smo bolji vozači danas nego prije deset godina, a to je zato što vjerovatno dobijamo veću pomoć nego što pretpostavljamo”, dodao je Vejnrajt.
Pol Barnli, analitičar tržišta automobila iz firme SBD, kaže da će automobili u budućnosti biti među prvima koji će da reaguju poslije sudara.
Oni bi mogli da pošalju podatke o svojoj lokaciji i broju putnika u vozilu, kako bi ekipa hitne pomoći stigla brže i intervenisala efikasnije.
Napredni automobilski sistemi imaće suštinsku vrijednost u vrijeme kada se u svijetu dešava prelazak sa automobila sa motorima na benzin i dizel ka automobilima na hibridni i električni pogon.