BANJALUKA, Cijene nafte i naftnih derivata u RS su zbog rada Rafinerije nafte Brod i povoljnije akcizne politike najniže u regionu, što je dovelo do toga da sve veći broj vozača iz FBiH i susjednih zemalja dolazi u RS kako bi svoje rezervoare napunili do vrha i uštedjeli.
Naime, iako je u proteklih nekoliko dana na benzinskim pumpama u RS zabilježen blagi rast cijena goriva, one su i dalje za desetak feninga niže u odnosu na FBiH i za čak 30 feninga u odnosu na Hrvatsku.
Na pumpama “Nestro petrola”, najvećeg maloprodajnog lanca u RS i BiH, litar supera plus košta 2,41 KM, bezolovnog benzina 95 oktana 2,31 KM, a eurodizela 2,31 i 2,32 KM.
Da sve veći broj vozača dolazi da napuni rezervoare u RS, što je posebno osjetno u povećanim prometima pumpi u pograničnim područjima, potvrdio je Ljubo Stević, predsjednik Skupštine Udruženja vlasnika benzinskih pumpi RS.
“Odranije je poznato da veliki broj vozača u svom tranzitu namjenski staje na pumpama u RS da bi napunili rezervoare. Učestali dolasci vozača striktno po gorivo kod nas su posebno vidljivi u pograničnim područjima”, rekao je Stević.
On je rekao da su niže cijene goriva u RS i BiH u odnosu na region, između ostalog, uslovile trenutno niže akcize na gorivo.
Iz Ministarstva trgovine i turizma RS rekli su da su cijene goriva na kraju juna u odnosu na kraj maja u prosjeku pale od devet do 12 feninga po litru.
Formiranje cijena goriva u RS je bazirano na slobodnim tržišnim uslovima, dok su načini formiranja cijena proizvoda i usluga, te kontrola i praćenje od strane nadležnih organa, kao i njihove mjere indirektne konrole u slučaju velikih tržišnih poremećaja regulisane odredbana Zakona o regulisanju cijena RS.
Regionalno posmatrano, cijene naftnih derivata u RS su najniže u bijeljinskoj, a najviše na području hercegovačke i sarajevsko-romanijske regije.
Iz Rafinerije nafte Brod, koja cijenama utiče na formiranje nižih tržišnih cijena goriva u RS, najavljuju nove investicije. Ruska kompanija “Zarubežnjeft”, vlasnik brodske Rafinerije, najavila je da će u naredne četiri godine uložiti 760 miliona evra u povećanje rafinerijskih kapaciteta.
Rusi su, između ostalog, najavili da će do 2016. godine kapacitet Rafinerije u Brodu biti povećan sa 1,2 miliona na tri miliona tona godišnje, te iskazali namjeru da učestvuju u trci za kupovinu benzinskih pumpi OMV-a u BiH i Hrvatskoj.
U Udruženju vlasnika benzinskih pumpi u RS ocjenjuju da će shodno približavanju BiH evropskom putu akcizna politika za gorivo biti pooštrena po scenariju kakav se dešavao u Sloveniji i Hrvatskoj.
“Na putu predstojećih integracija nećemo zadržati trenutno niske cijene goriva”, smatra Stević. Nezavisne novine