BEOGRAD, Po knjigovodstvenoj vrijednosti, državna imovina vrijedi oko sedam milijardi evra, izjavio je v.d. direktora Republičke direkciije za imovinu Jovan Vorkapić i dodao da je ubijeđen da po tržišnoj vrijednosti vrijedi i više od 14 milijardi evra.
“To ćemo znati kada uradimo procjene na kojima će raditi i konsultanti Svjetske banke. Sve treba da bude gotovo početkom 2017. godine, do kada je rok da se elektronski, putem specijalnog softvera, unesu podaci o kompletnoj državnoj imovini i njenoj vrijednosti. Važno je da znamo šta država posjeduje i da se stavi u funkciju, jer mrtav kapital je samo trošak”, rekao je Vorkapić.
Prema njegovim riječima, prihodi Direkcije u 2015. iznosili su 1,2 milijarde dinara, odnosno nešto više od 10 miliona evra, od čega je oko 6,5 miliona evra dobijeno od zakupa.
“U prethodne dvije godine uvećali smo naplatu za oko 20 odsto. Sve smo uplatili u budžet, jer mi ne zadržavamo ništa osim troška za plate, za koje izdvajamo oko pola miliona evra godišnje. Od situacije da idemo na raskid ugovora, došli smo do reprograma, gdje će država dobiti više nego da vodi sudske sporove”, rekao je on.
Vorkapić je rekao da je na čelo Direkcije došao iz privatnog biznisa, iz advokature, na poziv tadašnjeg prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, sa namjerom da se u rad ovog tijela unese red, da se evidentira državna imovina i da efikasnije radi posao.
“Zatekao sam situaciju da se evidencija radila tako što je svako ko je nešto posjedovao od državne imovine, donosio hrpe papira i to se ubacivalo u elektronsku bazu, u program koji sporo i loše radi. Od tada do sada, ljudi su postali efikasniji. Stiglo se dotle da sada imamo pravi softver koji može da omogući svim korisnicima da jednim klikom, bez gomile papira, prijave imovinu. Zato očekujemo da do kraja februara 2017. godine imamo prijavljenu svu imovinu, svih nosilaca prava javne svojine, da bismo znali šta je čije”, objašnjava on. Tanjug