NJUJORK, Godinu dana nakon što je ekonomska kriza ozbiljno oštetila američku privredu i zaprijetila finansijskom sistemu države, Predstavnički dom SAD odobrio je u petak zakonski projekat o reformi Volstrita. Da bi nova pravila igre stupila na snagu neophodno je da Senat, u januaru, glasa o usvajanju ovog zakona. Predsjednik Obama pozdravio je odluku Predstavničkog doma i pozvao oba Doma Kongresa SAD da, “u ime Amerikanaca” potvrde potrebne reforme.
Pod naslovom “Reforma Volstrita i zakon o zaštiti potrošača” definisan je tekst novih pravila tržišnog djelovanja kako bi se izbjeglo ponavljanje krize iz septembra 2008, najgore poslije Depresije iz tridesetih godina prošlog vijeka. Prijedlog zakona na 1.300 stranica usvojen je u Predstavničkom domu sa 223 glasa “za” i 201 suprotstavljenim glasom. Uoči glasanja, portparolka Bijele kuće Nensi Pelozi je izjavila da “prijedlog zakona šalje jasnu poruku Volstritu – Žurka je završena.”
Republikanski predstavnici u okviru Predstavničkog doma suprotstavili su se ovakvom prijedlogu zakona a kongresmen Erik Kantor je izjavio da “zakon izaziva strah kod ljudi i provocira nesigurnost u američkoj ekonomiji, sputavajući rast zaposlenosti”, opasno previđajući bjes koji glasači iskazuju prema Volstritu, ušuškanim bankarima i njihovim ogromnim prihodima.
Od brojnih mjera koje je prezentovala demokratska većina izdvaja se osnivanje finansijske agencije koja će štititi potrošače (Consumer Financial Protection Agency – CFPA) i spriječiti zloupotrebe na finansijskom tržištu. Zakon predviđa poništavanje određenih “predatorskih” mehanizama u oblasti kreditiranja u sektoru nepokretnosti i etablira vrlo jednostavan princip – prije odobrenja pozajmice, davalac će morati da obezbjedi garancije primaoca za povrat kredita.
Među novinama, u okviru predloženog Zakona o poboljšanju finansijske stabilnosti, Predstavnički dom je predložio formiranje Savjeta za nadzor finansijskih usluga koji bi bio zadužen za prepoznavanje rizika koji bi mogli narušiti finansijski sistem. Zakon takođe predviđa i mehanizme zaštite od bankrota najvećih američkih kompanija čija bi propast izazvala sistemske poremećaje (“too big too fail”) i predlaže proceduru razgradnje kompanija u slučaju kraha, na način da budu pošteđeni poreski obveznici koji su tuđi ceh već platili 2008. godine.
Zakon bi mogao biti izglasan tek nakon što oba Doma usvoje sopstvene verzije novih pravila i pošto se kao takve usklade, nakon čega se finalna verzija upućuje na potpis predsjedniku Obami. Da implementiranje novog zakona neće ići glatko pokazuju oštri protesti i neslaganja sa predloženom regulacijom, koje su u petak izrazili američka Trgovinska komora i Američka bankarska asocijacija (ABA).