BEOGRAD, Koalicija izbjegličkih udruženja u Srbiji protivi se mogućem oporezivanju izbjeglica penzionera radi namirivanja budžetskog deficita države i predlaže da se oni volonterski angažuju, kao što se radi u Japanu.
“Umjesto toga Srbija treba da primijeni rješenja kojima su pribjegle zemlje koje već izlaze iz ekonomske krize, poput Japana, a koje primjenjuju masovni volonterski rad”, navodi Koalicija izbjegličkih udruženja u pismu upućenom najvišim predstavnicima vlasti i međunarodnih organizacija.
Koalicija smatra da penzioneri izbjeglice mogu da se angažuju u rješavanju nagomilanih problema u školstvu, zdravstvu, kulturi, nauci, dječijoj zaštiti, uslužnim i drugim djelatnostima, pa nadležne institucije i vlasti Srbije ne treba da ih oporezuju, već da im omoguće da se volonterski angažuju, primjereno vlastitim sposobnostima.
Reagujući na moguće oporezivanje mjesečnih primanja građana ispod 40.000 dinara, Koalicija je podsjetila da su penzije izbjeglica u toku posljednje decenije umanjene u prosjeku za trećinu u odnosu na prosječna primanja zaposlenih.
Pored toga, veliki broj izbjeglica još nije regulisao radni staž, a mnogima nisu isplaćene penzije za više mjeseci i godina – navodi se u pismu, uz ocjenu da bi novim nametima na penzije i sporim rješavanjem stečenih prava izbjeglica, još više bio otežan njihov položaj u Srbiji.
Pismo je upućeno predsjednicima države, Vlade i Skupštine Srbije, delegaciji MMF-a u Srbiji, misiji OEBS-a, Komisiji EU i Kancelariji UNHCR-a, kao i srpskom komesaru za izbjeglice.