BEOGRAD, Kada bi se vjerovalo samo zvaničnoj statistici, u Srbiji je tokom cijele prošle godine volontirao samo 3.021 građanin, i to u organizaciji 89 udruženja.
U stvarnosti je, procjenjuju u volonterskim udruženjima, ova brojka daleko veća i podsjećaju da su prošlog ljeta, samo u akciji „Očistimo Srbiju“, učestvovala 289.534, a u ovoj 301.345 građana, odnosno čak 4,23 odsto stanovništva!
Obavezna registracija volonterskih akcija i njihovih pokrovitelja samo je jedna od novina koju je donio Zakon o volontiranju Srbije, a čija je primjena počela prije godinu dana.
– Osim obaveza, novi zakon nam nije ništa donio. Teže smo se registrovali u Srbiji nego u inostranstvu, a još nam je zaprijećeno kaznama ako ne predamo izvještaj o radu. Ispada da su bolje prošli oni koji se uopšte nisu prijavili – smatra Duško Krstić iz Kancelarije za mlade u opštini Obrenovac, prvog udruženja koje je dobilo akreditaciju i Evropskog volonterskog servisa.
Sličnog su mišljenja i u „Mladim istraživačima Srbije“. Jelena Ristić Beronja iz ovog udruženja kaže da je problem što nemaju svi obavezu da se registruju i što novi zakon nije nametnuo obavezu državi Srbiji da ovaj sektor pomogne finansijski:
Volontiranje nije besplatno, naprotiv, ono mnogo košta. Da biste organizovali neku akciju, vi morate da platite sve troškove. Organizatori volonterskih akcija nemaju čak ni poreske olakšice.
Prema riječima Radmile Bukumirić Katić, pomoćnice ministra za rad Srbije, i sama registacija je veoma prosta, ali volonteri imaju neki otpor.
– Volonteri nisu plaćeni za svoj rad, ali njihovi sati koštaju i oni proizvode neku vrijednost – kaže Ristić Beronja. – A to znači da učestvuju i u BDP-u.
I u Ministrastvu rada Srbije računaju da je u evropskim zemljama udio volonterskih akcija u BDP od 0,5 do tri odsto. Kada bi u Srbiji volontiranje bilo na nivou evropskog minimuma, onda bi „dobrovoljci“ mogli da proizvedu najmanje 15 milijardi dinara godišnje.
Najviše dobrovoljaca u kulturi
Radmila Bukumirić Katić navodi da je u 2011. godini najviše volontera bilo u kulturi gdje su angažovana 1.332 dobrovoljca u Srbiji i još 58 van zemlje. Na zaštiti životne sredine aktivirao se 521 građanin u Republici i 217 u projektima izvan granica. Na trećem mjestu je socijalna zaštita i humanitarni rad. Među volonterima su, inače, duplo zastupljenije žene i oni između 18 i 40 godina. Novosti