BEOGRAD, Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da je Vojska Srbije odustala od najavljene kupovine višenajenskih borbenih aviona zbog ekonomske krize.
Šutanovac sumnja da će i sljedeće godine biti para za kupovinu ovih letjelica.
“U Vojsci Srbije se svim problemima pristupa sistematično i uz određene analize, pa tako i rješavanju problema nabavke novih borbenih aviona. U ovom trenutku ne mogu da vam kažem ništa preciznije jer se to sada radi na stručnom nivou”, kaže on.
Ministar dodaje i da se “analiziraju sve ponude koje su stigle, u odnosu na potrebe za bezbjednost našeg neba, a konačna odluka zavisiće od budžeta i uticaja politike. Njihova nabavka, uglavnom, pitanje je za sljedeću godinu, a možda čak i 2012. godinu, imajući u vidu da u budžetu za sljedeću godinu teško da ćemo imati sredstava za nove borbene avione”.
On je podsjetio da vojni budžet za 2011. godinu iznosi oko 72 milijarde dinara, i da je, iako veći u odnosu na ovu godinu, i dalje nedovoljan.
“Vojni budžet je i dalje nizak, s tim što se mi ne žalimo jer je svima budžet problematičan. Bilo bi nefer i nekorektno da zahtjevamo veći budžet. Umjesto toga, gledamo da pomognemo drugim ministarstvima jer smatramo da je to jedan kolegijalan odnos u Vladi”, kaže Šutanovac.
Kako piše Pres, za kupovinu borbenih aviona treba da se izdvoji između 500 miliona i milijardu evra, a konkretne ponude dostavljene su svim značajnijim svjetskim proizvođačima. Zahtjevi su poslati SAD za avione „F16” i „F18”, Švedskoj za „gripen”, Francuskoj za „rafal”, evropskom konzorcijumu za „jurofajter” i Rusiji za avione „mig 29 M”.
“Potreba za nabavkom višenamjenskog borbenog aviona je definisana potrebom, prije svega, da mi kao država štitimo svoj suverenitet, odnosno kontrolišemo svoj vazdušni prostor i da zajedno sa ostalim zemljama koje u Evropi takođe štite svoj vazdušni prostor budemo ravnopravni partneri”, rekao je nedavno komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, general Ranko Živak.
U našem okruženju Mađarska se opredjelila za kupovinu švedskog „gripena”, a ugovor vrijedan oko milijardu evra najvećim dijelom pokriven je industrijskom kompenzacijom. Austrija je izdvojila 1,6 milijardi evra za avione „jurofajter tajfun”, Poljska je od SAD kupila 48 novih aviona „fantom F16” za oko četiri milijarde dolara, a više od 60 odsto platila je robnom razmjenom. Press