BANJALUKA, Lokalne zajednice treba da predlože kako će neperspektivnu vojnu imovinu staviti u funkciju za privredne ili neprivredne aktivnosti, izjavio je danas direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske Slobodan Marković.
“To je generalni stav, jer u svakom slučaju neperspektivni vojni objekti imaju sudbinu konverzije u nešto što će biti u funkciji razvoja civilnog društva”, rekao je Marković novinarima na radionici o temi “Mogućnosti konverzije neperspektivnih vojnih objekata u civilne svrhe”.
Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović podsjetio je da je Banjaluka u bivšoj Jugoslaviji bila centar, gdje je bilo mnogo vojske, vojnih institucija i vojne imovine, naglasivši da je dosta toga urađeno zahvaljujući konverziji te imovine u civilne svrhe.
Davidović je rekao da je od nekadašnjeg vojnog školskog centra napravljen univerzitetski kampus, da je od poljoprivrednog kompleksa na Manjači napravljen Centar za edukaciju i razvoj stočarstav i voćarstva, te da je obezbijeđeno da zemljište na Banjalučkom polju bude preneseno na grad.
Na tom zemljištu u budućnosti će biti napravljen sportski centar.
Davidović je istakao i da je riješeno pitanje Stanice hitne pomoći koja je dobila prostor u nekadašnjem vojno-medicinskom centru.
“Sve se to pokazalo kao pun pogodak i doprinos kvalitetu života u gradu za korist svih građana”, naveo je Davidović i dodao da se sa opštinom Laktaši radi regulacioni plan na lokalitetu Zalužani, koji je proglašen za neperspektivnu vojnu imovinu, te da bi trebalo biti riješeno i pitanje skladišta municije na Krčmaricama, s obzirom da je to sada naseljen prostor.
Program menadžer u Regionalnom centaru za pomoć u sprovođenju sporazuma o kontroli naoružanja i verifikaciji pukovnik Mihajlo Mladenović kaže da pitanje neperspektivne vojne imovine Srbija rješava prodajom i popunjavanjem fonda namijenjenog za obnovu infrastrukture i modernizaciju sopstvenih snaga.
Mladenović, koji je nacionalni predstavnik Srbije u regionalnom centru, rekao je da je taj fond zaseban i da ne opterećuje ni Budžet Srbije niti Ministarstvo odbrane.
On je konstatovao da postoje različiti modaliteti rješavanja pitanja konverzije neperspektivne vojne imovine, ocijenivši da je model koji se primjenjuje u Srbiji jedan od boljih pristupa.
Organizator radionice, koja će u Banjaluci trajati naredna dva dana, jesu Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske i Regionalni centar za pomoć u sprovođenju sporazuma o kontroli naoružanja i verifikaciji. Riječ je nizu radionica u kojima zemlje jugoistočne Evrope razmjenjuju iskustva o ovom pitanju, pošto ne postoji jedinstven model zbog specifičnosti zemalja