BEOGRAD, Smanjenje cijene kukuruza u Srbiji, koja je ovih dana pala ispod 15,5 dinara za kilogram, uslovljeno je, kako objašnjavaju stručnjaci – niskim vodostajem Dunava, ali i opštim padom cijene ove žitarice na svjetskim berzama. Gotovo 80 odsto kukuruza iz Srbije, kako objašnjava Vukosav Saković, direktor „Žita Srbije“, izvozi se riječnim putem preko Dunava, a nizak vodostaj ove rijeke zaustavio je taj posao.
Kukuruz, najzastupljenija žitarica u Srbiji se, inače, ovih dana bere sa oko 1,3 miliona hektara. Prinos po hektaru, kako se procjenjuje, kreće se između 4,5 i pet tona, tako da je u rangu višegodišnjeg prosjeka.
– Da je neko ratare početkom godine pitao da li bi kukuruz prodali za 15,5 dinara, vjerovatno bi svi prihvatili – napominje Saković. – U junu je, međutim, cijena kukuruza dostigla 23 dinara za kilogram, tako da je sada poljoprivrednicima teško da ga prodaju za znatno nižu cijenu, tim prije što su poskupjeli i gorivo, i đubrivo, pa i sjeme.
Saković, takođe, napominje da je pad cijene uslovilo i to što je, zbog sušne godine, berba počela ranije, pa su silosi već sada popunili gotovo 80 odsto kapaciteta.
– Poljoprivrednicima, koji nisu raspoloženi za prodaju, uvijek ostaje mogućnost da svoj rod kukuruza uskladište u čardake, i da tako sačekaju bolju cijenu – ističe Saković. – Za ovo se odlučuju manji proizvođači, pošto berba beračem, kako bi se sačuvali klipovi traje duže, pa samim tim čitav posao duže traje.
Sama berba kukuruza, kako ističe Goran Bekavac, sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, odmiče jako dobro i kiša koja je nedavno pala, nije je omela.
– Kukuruz se sada sa više vlage samo lakše komuša, a zrno je ostalo suvo – kaže Bekavac. – Zemljište nije jako vlažno, a vjetar koji duva brzo će ga prosušiti, tako da je vrijeme za berbu upravo idealno.
Bekavac takođe napominje, kako je kvalitet zrna odličan, pošto suvo vrijeme nije dozvolilo pojavu fuzarijuma, odnosno truleži, koja napada zrno.
– Do sada je obrano gotovo 70 odsto kukuruza – kaže Bekavac. – Ako dobro vrijeme potraje, posao bi mogao brzo biti priveden kraju.
U čardak
Kukuruz, sa oko 40 jutara, ovih dana, beračem bere i Stanko Pavlović, iz Elemira. Kako kaže, više mu se isplati da ga smjesti u čardake, i da sačeka bolju cijenu.
– Imam dobre čardake, tako da ću u njih da smjestim kukuruz – kaže Pavlović.
– Kad je kukuruz u čardaku, miran sam. Kad mi zatreba novac ili kad je cijena dobra, mogu da ga okrunim i prodam, a ne moram da trpim ucjene skladištara i vlasnika silosa. Novosti