BEOGRAD, Izgledi za ekonomski rast u SAD i još pet velikih privreda zapada (Kanade, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije) popravili su se, a godišnji rast u prvoj polovini 2011. treba da dostigne oko tri odsto – navodi se u izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Navode u izvještaju, glavni ekonomista OECD, Carlo Padoan potvrđuje mišljenjem da oporavak pokreće snažno povjerenje u privatni sektor, dobro finansijsko stanje u nefinansijskim industrijama i potreba za obnovu izgubljene proizvodnje. On smatra da je i razvoj svjetske trgovinske razmjene, koji je posljedica snažnog rasta u zemljama u razvoju, doprinjeo početku izlaska iz krize.
Mišljenje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj je da američka ekonomija pokazuje znake postojanog oporavka, i da će privredni rast u SAD u prvom tromjesečju 2011. godine dostići 3,1, a u drugom 3,4 odsto .
Ekonomski rast Azije biće nešto ispod osam odsto u naredne dvije godine, u nastavku solidnog oporavka regiona, istakla je ove sedmice Azijska banka za razvoj. Najvišu stopu privrednog rasta u Aziji ostvariće ove godine Kina, Hongkong, Tajvan i Južna Koreja od oko 8,4 odsto u 2011. i 8,1 procenat u 2012. godini. Istovremeno 45 razvijenih i država u razvoju Azije – ne računajući Japan imaće rast od 7,8 odsto u 2011. godini i 7,7 odsto iduće godine.
“Statistički podaci o kretanju izvoza preduzeća iz Srbije nameću zaključak da jezgro evropske ekonomije diktira privredni oporavak Srbije” – kaže ekonomista Miroslav Zdravković, i dodaje da je ukupnom rastu izvoza Srbije u evrima od 36 odsto u januaru i februaru 2011. godine u odnosu na prva dva mjeseca prethodne, najviše doprinjelo povećanje izvoza u Njemačku za 28 i Italiju za 33 odsto.
Privredni oporavak Srbije zavisi od onoga šta izvozimo, jer struktura izvoza određuje da različite ekonomije imaju različite stope oporavka. Za nastup na udaljenijim tržištima Brazila, Indije, Kine i Indonezije, neophodan je ili zajednički nastup više firmi ili ogromna pojedinačna ponuda proizvoda – kaže Zdravković. Politika
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zar Srbija nije izašla iz krize.