BANJALUKA, Zavod za izgradnju Banjaluka postao je najveća i vodeća inženjering-projektantska i konsultantska kuća u Republici Srpskoj, a u BiH se nalazi u samom vrhu, i nezaobilazan je faktor u svim poslovima planiranja prostora, projektovanja i izgradnje, rekao je generalni direktor Zavoda Aleksandar Cvijanović.
On je naglasio da je Zavod bio uključen u najveće investicije u Republici Srpskoj – autoput Gradiška – Banjaluka, Hidroelektrane na Trebišnjici, fabrika vode u Brčkom, Andrićgrad u Višegradu i mnoge druge projekte u lokalnim zajednicama.
Kao najznačajnije projekte u kojima je Zavod bio angažovan u posljednjoj deceniji u Banjaluci Cvijanović je naveo istočni i zapadni tranzit, most na Vrbasu u Trapistima sa pristupnim saobraćajnicama, most kod Incela, Olimpijski bazen, park “Petar Kočić”, kolektor “Banjalučko polje”, Centralno gradsko groblje u Vrbanji, fabriku vode u Novoseliji, rekonstrukciju Kliničkog centra i Doma penzionera, veliki broj gradskih saobraćajnica, među kojima i ulice Ilije Garašanina, Olimpijskih pobjednika, pet pasarela.
“Naše iskustvo, znanje, reference i licence daju nam mogućnost da učestvujemo na svim značajnijim javnim konkursima. Pored toga, naše cijene su vrlo prihvatljive za investitore u odnosu na ostale učesnike na tenderima. Poslove obično gubimo od onih koji nisu dorasli tom poslu jer nisu svjesni njegovog obima”, rekao je Cvijanović za naučno-stručni časopis “Savremeno graditeljstvo”.
Prema njegovim riječima, Zavod se u svom radu uvijek prilagođavao tržišnoj utakmici i težim uslovima, radio puno više poslova za iste novčane iznose, kako bi obezbijedili prihode neophodne za funkcionisanje preduzeća.
Cvijanović kaže da, kako se produbljuje ekonomska kriza, Zavod proširuje tržište izvan granica BiH, unapređuje svoju djelatnost, uz pravovremeno prilagođavanje situaciji, društvenom sistemu, novim zakonima, odnosima i samom tržištu.
“Zavod za izgradnju Banjaluka, kao dobitnik Međunarodne zlatne zvijezde za svjetski kvalitet želi da svoj uspjeh prenese i na druge subjekte u graditeljstvu, da podigne kvalitet građenja na ovim područjima i da se gradi isključivo domaćim snagama”, ističe Cvijanović.
Od osnivanja 1965. godine do danas Zavod je prošao različite oblike organizovanja. Pod nazivom Zavod za izgradnju Banjaluka posluje od 1979. godine, kada je došlo do udruživanja Preduzeća za izgradnju Banjaluke, Stručne službe SIZ-a stanovanja Banjaluka i Direkcije za izgradnju Regionalnog medicinskog centra Banjaluka.
Od 2004. godine Zavod za izgradnju Banjaluka organizovan je kao akcionarsko društvo i u većinskom je vlasništvu grada Banjaluka. Srna