BANJALUKA, Posljedice svjetske krize na ekonomiju u BiH zavisiće i od mjera koje će državne i entitetske vlasti preduzeti da se recesija ne osjeti, ili da barem bude ublažena, smatra predsjednik Saveza poslodavaca Republike Srpske (RS) Damir Miljević.
Miljević je tokom okruglog stola u Banjaluci koji je organizovalo Udruženje ekonomista “Svot” rekao da mjere koje su neke zemlje u svijetu preduzele već daju određene efekte.
On je istakao da se veliki broj zapadnih zemalja kreće ka recesiji, navodeći primjer SAD, Velike Britanije, koja najavljuje recesiju, Irske, koja već dva kvartala iskazuje negativnu stopu rasta i Njemačke u kojoj je bruto domaći proizvod oko nule.
“Od toga šta će preduzeti vlasti BiH i u entitetima zavisi kako ćemo proći u ovoj krizi”, smatra Miljević.
On je konstatovao da trenutno nema ozbiljnijih posljedica kada je u pitanju finansijski sektor.
Predsjednik Sekcije za bankarstvo iz Udruženja ekonomista RS “Svot” Aleksandar Ljuboja rekao je da su kamatne stope u bankama u prosjeku su povećane za jedan do dva odsto i ocijenio da je to bio očekivan rast.
“Možemo se nadati da rast kamatnih stopa neće biti veći, jer je ovo globalno pitanje na koje ne možemo uticati”, rekao je Ljuboja novinarima tokom održavanja okruglog stola u Banjaluci u organizaciji Udruženja ekonomista “Svot”.
On je konstatovao da se finansijska kriza iz SAD po principu spojenih posuda prelila i na cijeli svijet i dodao da je evidentno da je došlo do povećanja kamatnih stopa, a što se vidi kroz rast Euribora.
Ljuboja je istakao da RS ni BiH ne može uticati na kretanje Euribora, ali može uticati na to da se poboljša likvidnost banaka koje posluju na ovom području, kao što je to uradila Centralna banka BiH smanjenjem obavezne rezerve banaka.
On je dodao da je uvođenjem te mjere Centralne banke BiH u bankarski sistem ubačeno 727 miliona KM, što će povoljno uticati na bankarski sektor i privredu.
On je na današnjem skupu, na kojem je bilo riječi o uzrocima povećanja kamatnih stopa, pravcima njihovog daljeg kretanja i amortizaciji negativnog uticaja, istakao da je u RS i BiH prisutan strah od recesije i da se postavlja pitanje kako će domaća privreda reagovati na globalne promjene u privredi.
Darko Lakić iz Banjalučke berze rekao da je početak ove sedmice obilježio optimizam na svjetskim i regionalnim berzama, što se odrazilo na cijene akcija na berzama u Banjaluci i Sarajevu.
“Cijene akcija na berzama u BiH u velikoj mjeri zavise od globalnih kretanja, pa tako i optimizam ili pesimizam koji vlada na regionalnim i globalnim tržištima se preljeva i na naše tržište”, dodao je Lakić.
Cilj održavanja ovog okruglog stola je da ekonomisti i druge branše razmjene mišljenja o situaciji nastaloj usljed globalnih finansijskih i privrednih kretanja i kako će to imati uticaja i reflektovati se na domaću ekonomiju.