BANJALUKA, Za najskuplju kuću u Banjaluci, koja je trenutno ponuđena na prodaju, vlasnik traži vrtoglavih tri miliona maraka.
Kako je potvrđeno sajtu banjaluka.net u ReMax-u, jednoj od najvećih agencija za promet nekretninama, najskuplju nekretninu u njihovoj ponudi nudi jedan banjalučki biznismen, za urbanu vilu na obali Vrbasa.
Iako agenti za nekretnine, razumljivo, ne govore o razlozima prodaje ove i brojnih drugih, skupih nekretnina, u pozadini se, tvrde analitičari tržišta, kriju posljedice višegodišnje recesije koja polako, ali sigurno, uzima danak u vidu prodaju “viška kvadrata”.
Prema riječima agenta za nekretnine, najskuplja nekretnina je urbana vila novije gradnje. Glavni objekat čini moderno dizajnirana vila od 400 kvadrata stambenog prostora, uz koju dolazi i pomoćni objekat od 120 kavdrata, u koji su, između ostalih, stali manji stan i opremljena teretana.
Pored toga, vila, smještena na placu od 1.100 kvadrata, uključuje i otvoreni bazen i više garaža.
Kad su cijene u pitanju, drugu i treću poziciju zauzimaju dvije kuće od po 500 kvadrata stambenog prostora, koje vlasnici cijene na 1,25 i 1,15 miliona evra.
Agenti za nekretnine kažu da se najluksuznije banjalučke nekretnine, i to one čija cijena prelazi million maraka, najčešće mogu naći u naseljima Centar, Nova Varoš i pored obale Vrbasa.
Ipak, njihova prodaja, kako kažu, ide loše.
Izuzetak od tog pravila je luksuzna predratna vila, locirana preko puta Prirodno-matematičkog fakulteta i popularnog restorana “Mala stanica”.
Ova vila, u kojoj je svojevremeno bio smješten njemačko-francuski konzulat, bila je ponuđena za prodaju po cijeni od oko dva miliona maraka. Kuća je nedavno promijenila vlasnika, a nepoznato je koliko je kupac uspio da spusti cijenu.
Ipak, u agenciji Re/Max žale se da ove godine nisu prodali nijednu nekretninu skuplju od 500.000 KM.
“Potražnja za ovakvim objektima, razumljivo, nije velika. Dakle, kao što ih je malo u ponudi, tako je i još manje kupaca za njih. U praksi, vlasnici takvih objekata su uglavnom bili investitori, odnosno sami su gradili te objekte, a dosta rijeđe kupovali”, kaže agent za nekretnine Dragan Milanović.
Iz Agencije BS Invest napominju da se radi o maloj ciljnoj grupi kupaca.
“S obzirom na to da luksuznih nekretnina nema puno na našem tržištu, jer su ih vlasnici gradili za svoje potrebe i da sama realizacija prodaje nije na nekom zavidnom nivou, teško je izvući procenat takvih prodatih nekretnina“, kaže direktor “BS Investa”, Petar Zec.
Prodaju i u oglasima
U bazi najvećeg internet oglasnika – pik.ba trenutno se sa banjalučkog područja nalaze 22 nekretnine skuplje od 500.000 KM. Najskuplji je stambeno-poslovni objekat od 300 metara kvadratnih, koji se nalazi u blizini hotela “Bosna”, za koji se traži 800.000 KM.
U ponudi je i pet luksuznih vila koje se nalaze u Boriku, Centru, Novoj Varoši i Borkovićima, a koje koštaju između 500.000 i 600.000 KM.
Brane Kovačević, investitor i vlasnik agencije “Horizont”, kaže za banjaluka.net da je tržište luksuznih nekretnina oskudno i da se u praksi ne radi o vilama nego “kućerinama”.
“Umjesto da se vile grade na periferiji grada, kao što je to uobičajeno na Zapadu, kod nas se to radi u centru. Takođe, umjesto da se na vilama zarađuje, kod nas se u praksi redovno gubi veliki novac”, ističe Kovačević.