SARAJEVO, Vlasnici nacionalizovanih poslovnih prostora strahuju da će im i ova imovina biti “oteta” na isti način kako su im oduzeti stanovi zahvaljujući zakonskim rješenjima u BiH.
S ovom konstatacijom slažu se i predstavnici vjerskih zajednica u BiH, upozorivši kako je mogućnost otkupa nacionalizovanih poslovnih prostora definirana u budućem zakonu o restituciji.
Procjenjuju da je u BiH od 1945. godine nacionalizovano više od 20.000 objekata. Najveći broj ovih objekata pripadao je Islamskoj zajednici, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Vrhbosanskoj nadbiskupiji i Jevrejskoj zajednici, a dio je bio u vlasništvu građana.
Svi osuđuju nove izmjene Zakona o otkupu stanova na kojima postoji stanarsko pravo, kojeg je Parlament FBiH usvojio još 2008. godine.
Bruno Đurasek, predsjednik Saveza za denacionalizaciju u BiH, podsjetio je da je u BiH više od 2.500 privatnih stanova nacionalizovano.
“Od ovog broja mnogo stanova je otkupljeno. Konkretno, moje dvije kuće u Ulici kralja Tomislava su otete i pet stanova je otkupljeno”, rekao je Đurasek.
Tvrdi da građanima sada prijeti opasnost da ostanu i bez poslovnih objekata na atraktivnim lokacijama u centru Sarajeva.
“Priprema se novi zakon na nivou BiH koji će sadašnjim zakupcima tih objekata omogućiti da nam ukradu poslovne prostore”, kaže Đurasek.
S ovom ocjenom složio se i Vanja Jovanović, paroh sarajevski u SPC.
“Kad zakon o restituciji bude usvojen, ne znam šta će nam biti vraćeno. U ovom zakonu stoji da pravo otkupa nad poslovnim prostorima imaju oni koji su ih koristili. Nadam se da to baš neće moći tako proći”, rekao je Jovanović.
Podsjeća da je SPC vlasnik dijela zgrade u kojoj je smješten sarajevski Ekonomski fakultet, te da do danas osim potpisivanja protokola o izgradnji nove zgrade ovog fakulteta ništa nije urađeno.
Država je od Islamske zajednice u BiH uzela 11.324 objekta. Vlasti u FBiH omogućile su za 429 osoba da otkupe vakufske nacionalizovane stanove. U Vakufskoj direkciji IZ BiH kažu kako su im pojedina opštinska vijeća vratila dio imovine, ali da je to neznatno u odnosu na ono što im još duguju.
“Usvajanjem dopunskog zakona Vlada FBiH se obavezala da će nam osigurati novac ili zamjenski stan za svaki nacionalizovani koji bude otkupljen. Od tada pa do danas ni marke nije osigurala za takav jedan projekat. I sad imamo vakufa u opštinama širom BiH čijim izdavanjem opštine pune svoje budžete”, istakao je Senaid Zaimović, direktor Vakufske direkcije.
Vlasnici nacionalizovanih stanova nezadovoljni su odnosom vlasti prema njihovoj imovini. Najavili su tužbu protiv vlasti u BiH na domaćim, ali i na Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Bilans
• 20.000 objekata nacionalizovano
• 2.500 privatnih stanova nacionalizovano
• 11.324 objekta država uzela od IZ u BiH
• 429 vakufskih stanova otkupljeno
Nezavisne novine