BANJALUKA, Članovi Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori zaprijetili su da će uskoro ući u banke u koje su ulagali svoj novac i neće im dozvoliti da rade sve dok ne bude postignut dogovor kako će biti vraćan novac štedišama.
Predsjednik Udruženja Svetozar Nišić rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci da u BiH ima 1.116.000 štediša koji samo u BiH po osnovu stare devizne štednje potražuju 2.458 miliona KM bez kamata, a računajući Ljubljansku i beogradsku Invest banke potražuju više od tri milijarde KM.
Nišić je danas sa advokatom Milivojem Žugićem, koji zastupa Šteditelje-tužitelje iz Hrvatske, potpisao sporazum o međusobnoj saradnji ova dva udruženja kada je riječ o potraživanjima od Ljubljanske banke AD. Ljubljana.
“Da Slovenci svih ovih godina nisu sjedili skrštenih ruku govori podatak da su oni riješili dug Ljubljanske banke, ali samo prema građanima Slovenije, nakon čega su donijeli zakonsku odredbu kojom se otpisuje dug prema štedišama iz drugih bivših jugoslovenskih republika”, istakao je Nišić.
Advokat Milivoje Žugić, koji zastupa oko 130.000 šteditelja-tužitelja iz Republike Hrvatske pred Evropskim sudom za ljudska pravav u Strazburu po osnovu stare devizne štednje iz Ljubljanske banke, izrazio je očekivanje da će 14.novembra pred Velikim vijećem ovog međunarodnog suda biti donesena pozitivna presuda u korist štediša, koja bi kasnije mogla da ima uticaja i na ostale sporove pred ovim sudom po istom osnovu.
Žugić je apelovao na stare devizne štediše u BiH da Evropski sud za ljudska prava “prosto zatrpaju tužbama po osnovu potraživanja stare devizne štednje koja je bila uložena kod banaka na području bivše Jugoslavije, jer će samo tako sud shvatiti svu ozbiljnost problema i diskriminacije ove kategorije građana, i na osnovu toga donijeti pravičnu presudu.