BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /SSRS/ Ranka Mišić istakla je da su za loš položaj radnika u RS odgovorni vlast i poslodavci.
Mišićeva je nakon sastanka sa delegacijom Saveza samostalnih sindikata Srbije rekla novinarima u Banjaluci da su male razlike u standardu Srbije i Srpske, što pokazuje najniža plata koja u Srbiji iznosi 150 evra, a u RS 125 evra.
Ona je dodala da je sa delegacijom iz Srbije razgovarala o unapređenju pozicije radnika u kompanijama iz Srbije koje su postale vlasnici preduzeća u RS.
“Sindikat RS trebalo bi da uspostavi brzu i efikasnu saradnju sa sindikatima kompanija u matičnoj zemlji kako bi radnici imali isti tretman u obje zemlje, a njihova prava usklađena, prije svega da imaju jednake plate” – rekla je Mišićeva.
Ona je istakla da je zajednički cilj dva sindikata zaštita prava radnika kod novih stranih poslodavaca, bilo da su iz Rusije ili zemalja zapadne Evrope.
“Radićemo na tome da cijena rada radnika u privredi bude prilično ujednačena, te da ne ide kapital za jeftinom nego za kvalitetnom radnom snagom sa obavezom da ta radna snaga bude i dobro plaćena” – naglasila je Mišićeva.
Ona je najavila za april potpisivanje sporazuma u Beogradu koji će tretirati oblasti o kojima je danas razgovarano, a koji će kasnije biti ponuđen i drugim zemljama regije, da bi se oformilo zajedničko tijelo.
“Najugroženije grane kada je pitanju zaštita na radu su građevunarstvo i rudarstvo, a kada je u pitanju materijalni status onda su to tekstilna industrija, trgovina, hotelijerstvo i poljoprivreda” – dodala je Mišićeva.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović istakao je da će ova dva sindikalna udruženje kroz razmjenu iskustava pokušati da se suprotstave kapitalu koji nema granica i koji “juri” što je moguće jeftiniju radnu snagu.
“Penzije i plate su nešto više u Srbiji nego u RS, što pokazuju podaci po kojima je prosječna plata u Srbiji u decembru iznosila 420 evra, a penzija je 60 odsto od prosječne plate, dok je potrošačka korpa iznosila 400 evra” – precizirao je Orbović.
On je najavio za mart proteste u Beogradu, koje organizuje Sindikat, nezadovoljan socijalnim dijalogom u Srbiji.
“Stopa nezaposlenosti, prema podacima kojim raspolaže Sindikat, je 29 odsto, što je oko 900 000 ljudi, od čega 44 odsto nikada nije radilo, odnosno radi se o veoma mladim licima” – pojasnio je Orbović.
On je dodao da su neredovne plate, neisplaćivanje plata i neuplaćivanje doprinosa prema fondovima najčešći oblici narušavanja radničkih prava i u Srbiji i u RS.
Orbović smatra da je to rezultat nefunkcionisanja države i manipulacije ljudi iz vlasti i poslodavaca.