BEOGRAD, U 2012. biće teško održati eksternu likvidnost zemlje i likvidnost budžeta dok će država biti suočena sa nekoliko izazova, kaže novi predsjednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Aleksandar Vlahović.
Vlahović navodi da je “prvi izazov vraćanje dijela državnog duga od milijardu evra“.
On kaže i da je “3,5 milijarde evra privatnog duga takođe dospjelo na naplatu, 600 miliona vraćanja državnog duga iz kratkoročne emisije hartija od vrijednosti dospjeva za naplatu, a treba pokriti iz realnih izvora i deficit od 1,3 milijarde evra“.
“Sve zajedno čeka nas jako teška godina u kojoj će biti teško održanje ravnoteže i likvidnosti u budžetu”, upozorio je Vlahović.
On je ukazao da treba očekivati mnogo angažovaniji uticaj i redefinisanje monetarne politike jer je fiskalna politika iscrpila svoje domete i vlada ne može samo upotrebom fiskalnih instrumenata da pomogne realizaciji planirane privredne aktivnosti.
“Očekujem da će monetarna politika u 2012 biti donekle redefinisana, da neće imati samo jedan cilj, a to je ciljana inflacija već i kreiranje novčane mase.To znači da bi preko razvojne banke, čije se osnivanje očekuje monetarna politika mogla biti mnogo angažovanija”, istakao je Vlahović.
Kako je objasnio, centralna banka mogla bi da otkupljuje obveznice razvojne banke i iz tako formiranih sredstava kreditirala bi se izvozno orijentisana privreda kao i dio privrede, koji se nalazi u oblasti energetike, infrastrukture, poljoprivrede.
Vlahović je kazao da je država mnogo uradila u protekle tri godine na smanjenju nepotrebnih rashoda ali i upozorio da ozbiljnije napretka nema bez sprovođenja strukturnih reformi – penzijsko invalidskog osiguranja, obrazovanja i zdravstva, javnih preduzeća, poreske reforma koja bi smanjila namete i olakšala poslovanje privredi.
”Ja znam da strukturne reforme nisu popularne, pogotovu par mjeseci prije izbora, ali sada treba misliti o periodu, koji će doći poslije izbora. Poslije izbora neophodno je preduzeti set međusobno kompatibilnih mjera, koji će značiti promjenu strukture države”, smatra prvi čovjek SES-a.
Osvrnuvši se na godinu za nama Vlahović je rekao da smo do polovine godine imali rast te aktivnosti nakon čega je došlo do stagnacije i pada kao kao posljedica drugog talasa ekonomske krize. Zbog toga su redefinisani neki osnovni makroekonomski agregati – rast bruto domaćeg proizvoda je smanjen sa 3,5 na 1,5 procenat, dok je deficit države povećan, što nužno upućuje na pesimistička predviđanja za 2012. godinu. Tanjug