ISTOČNO SARAJEVO, Dodatne uštede u budžetu BiH bile bi ostvarene koordinisanim radom Republike Srpske i Federacije BiH, te daljom harmonizacijom zakonske regulative na principima evropskih standarda, čime bi se mogli izbjeći neki od nepotrebnih ili suvišnih subjekata na nivou BiH, smatra profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu Ljubiša Vladušić.
“Tako bi se dala poruka i građanima BiH, u ovim teškim vremenima krize, stagnacije pa i recesije, da će BiH i entiteti uštedama na svim nivoima, dio tako obezbijeđenih sredstava alocirati i namijeniti za nova radna mjesta, subvencionišući primarnu proizvodnju i izvoz“, izjavio je Vladušić.
Prema njegovim riječima, ako se bolje pogleda i analizira struktura vlasti u BiH i njene nadležnosti, može se primijetiti preplitanje i paralelizam u funkcionisanju pojedinih institucija i organa.
Vladušić je rekao da su u posljednjih desetak godina formirane paralelne institucije, uključujući i agencije na nivou BiH, ali ne uvijek uz punu saglasnost entiteta i konstitutivnih naroda, te da njihovo postojanje zapravo nije dalo očekivane efekte, u efikasnom funkcionisanju sistema od interesa za sve u BiH.
„Postavlja se pitanje šta je bila svrha ovih jednostranih političkih odluka i da li i dalje finansirati iz nepostojećih sredstava neracionalne i neefikasne agencije? Razlog više je što neke od tih poslova i sada rade pojedine entitetske institucije“, istakao je Vladušić.
On je naveo da u manjem obimu ima preklapanja u funkcionisanju pojedinih institucija i unutar entiteta – u Srpskoj između lokalne i entitetske, a u Federaciji između kantonalne i entitetske vlasti, te da je ona više izražena na nivou BiH, u kompilaciji sa entitetskim nadležnostima. Srna