VAŠINGTON – Američke vlasti i agencije za sprovođenje zakona traže dvostruko više podataka o korisnicima. Te podatke traže od velikih tehnoloških firmi, a broj zahtjeva konstantno raste.
Prema podacima kompanije Surfšark (Surfshark), globalni zahtjevi vlada prema kompanijama Epl (Apple), Gugl (Google), Meta i Majkrosoft (Microsoft) porasli su skoro osam puta između 2013. i 2022. godine, pri čemu je 2022. godina zabilježila rast sa 1,6 miliona na 2,2 miliona – što je povećanje od oko 38 odsto.
„Ovo povećanje ne iznenađuje. Godine 2022. postavljen je rekord po broju vlada koje su tražile podatke o korisnicima. Ukupno ih je 147. Kada uporedimo te podatke sa 2021. godinom, 140 vlada podnijelo je zahtjeve za podatke o korisnicima“, navode istraživači.
Zahtjevi za dobijanje podataka mogu biti povezani sa istragama koje imaju veze sa kriminalom. To takođe mogu biti i građanski ili administrativni slučajevi kada je potrebno digitalno dokazivanje. Ukupno su traženi podaci o skoro devet miliona naloga u 190 zemalja tokom ovog perioda.
Američke i evropske vlasti prednjače u broju zahtjeva
Američke i evropske vlasti najviše traže podatke, čineći 58 odsto svih interesovanja za naloge od 2013. do 2022. godine. Sjedinjene Države su podnijele skoro 3,3 miliona zahtjeva.
Njemačka je druga, sa 850 zahtjeva na 100.000 ljudi, dok je Singapur na trećem mjestu sa 696 zahtjeva. Velika Britanija je četvrta u svijetu i druga u Evropi. Ima 672 zahtjeva na 100.000 ljudi, a Francuska je sljedeća sa 616.
Bangladeš, Brazil, Kanada, Grčka, Mađarska, Izrael, Indija, Meksiko, Poljska i SAD bilježe kontinuirani godišnji porast u broju traženih podataka o nalozima.
Epl je zabilježio najveće povećanje zahtjeva u 2022. godini, sa skokom od 479 odsto. Međutim, od 2013. do 2022. godine, vlasti su pokazale najveće interesovanje za naloge koje opslužuje Meta, sa 3,6 miliona – što je više od 40 odsto od ukupno 8,9 miliona traženih podataka o nalozima u tom periodu.
Nasuprot tome, nalozi na Eplu činili su najmanji udio zahtjeva – 853.700. To je samo 10 odsto ukupnog broja naloga od interesa za vlasti.
Zahtjevi za dobijanje podataka značajno rastu
Tehnološke kompanije sve više ispunjavaju ove zahtjeve. U prosjeku, u posljednjih 10 godina bilježi se povećanje od 65.000 otkrivenih zahtjeva godišnje. Ukupno, tokom analiziranih 10 godina, kompanije su potpuno ili djelimično otkrile podatke iz oko 269.000 zahtjeva.
Prema podacima kompanije Surfšark, ovaj rast će se vjerovatno nastaviti u narednim godinama.
„Istraživanje Surfšarka pokazuje da su vladini zahtjevi za podacima o korisnicima značajno porasli. Nedavni predlog zakona o kontroli poruka Čet kontrol (Chat Control) od strane Savjeta Evropske unije mogao bi značajno da proširi pristup vlada privatnim podacima pojedinaca“, izjavila je Goda Sukakejt (Goda Sukackaite), savjetnica za privatnost u Surfšarku.
„Prema ovom predlogu, korisnici bi morali da pristanu na skeniranje svojih tekstualnih poruka, audio zapisa i drugih dijeljenih materijala prije enkripcije. Iako je važno da vlasti imaju alate za borbu protiv ozbiljnih zločina, takođe je ključno obezbijediti da ove mjere ne krše osnovno pravo na privatnost“.
Ukupna stopa otkrivanja podataka na globalnom nivou iznosi oko 72 odsto. Epl je kompanija koja je najviše sarađivala od 2016. godine, otkrivajući podatke u tri četvrtine slučajeva te godine i ispunivši 83 odsto zahtjeva u 2022. godini. Stope za Gugl, Metu i Majkrosoft su nešto niže, i to 72,9 odsto, 72,8 odsto i 67 odsto.
„Istraživanje Surfšarka pokazuje da su vladini zahtjevi za podacima o korisnicima značajno porasli“, ponovila je Sukackaite. „Iako je važno da vlasti imaju alate za borbu protiv ozbiljnih zločina, jednako je važno da se osigura da te mjere ne narušavaju osnovno pravo na privatnost“. Forbes BiH