– Vlada Srpske u Ekonomskoj politici za 2016. prepisala veći dio neispunjenih politika iz 2015.
– Projektovani rast BDP u 2015. godini bio manji od najavljenog
– Ukupan dug RS do kraja godine na granici zakonskog limita – 5,35 milijardi KM
BANJALUKA, U „Radnoj verziji Ekonomske politike Republike Srpske za 2016. godinu“ Vlada Republike Srpske je navela istovjetne ciljeve i politike koje je obećala, a nije ispunila u „Ekonomskoj politici za 2015.“, analizirao je poslovni portal CAPITAL.ba
Vlada ponovo najavljuje reformu javnog sektora, javnih preduzeća, pojačanu kontrolu i kapitalno jačanje banaka, finansijsku konsolidaciju zdravstvenog i penzionog sistema…
Istovremeno, Vlada u „Radnoj verziji Ekonomske politike za 2016.“ koja je u posjedu CAPITAL-a, ni jednom riječju ne objašnjava zašto nije ispunila važne obaveze koje je obećala u Ekonomskoj politici u 2015. godini.
Takođe, nema objašnjenja zašto nije ostvarena najavljena stopa rasta BDP, a za sledeću godinu najavljuje još veću. Zašto nije produžen rok za plaćanje PDV-a, šta je sa institutom bruto plate, kako su to restruktuisana javna preduzeća, koliko je otpušteno radnika iz javnih preduzeća i zašto im plate nisu usklađene sa platama zaposlenih u javnoj upravi, te na koji način je to Vlada stabilizovala Fond zdravstvenog osiguranja.
Šta Vlada najavljuje u 2016.
– Novi Zakon o poreskom sistemu i uspostavljanje registra parafiskalnih nameta.
– Smanjenjem poreskog opterećenja rada, kroz smanjenje doprinosa
– Zakon o radu
– Ukidanje posebne republičke takse
– Nastavak usklađivanja Zakona o privrednim društvima sa propisima Evropske unije,
– Novi Zakon o električnoj energiji
– Izmjene i dopune Zakona o gasu
– Novim Zakon o poreskom postupku
– Zakon o državnim službenicima
– Analizu održivosti preduzeća u državnom vlasništvu, te mjere za sanaciju održivih i likvidaciju neodrživih preduzeća.
– Novi zakonski okvir koji će postrožiti bonitetne zahtjeve bankarskog poslovanja, uključujući adekvatniju procjenu profila rizika banaka, kvalitetnije upravljanje rizicima, dosljednu primjenu standarda korporativnog upravljanja, kao i unaprijediti nadzornu funkciju Agencije za bankarstvo Republike Srpske uvođenjem dodatnih mjera rane intervencije, razvojem konsolidovanog nadzora, te stvaranjem pretpostavki za sprovođenje postupka restrukturiranja banaka.
– Novi Zakon o bankama Republike Srpske, izmjena Zakona o Agenciji za bankarstvo Republike Srpske.
Šta je Vlada obećala u 2015.
– Posredstvom Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokrenućemo inicijativu za izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost, s ciljem produženja roka za plaćanje PDV-a, u skladu sa zahtjevima poslovne zajednice.
– Vlada Republike Srpske pokrenuće inicijativu za izmjenu Zakona o administrativnim taksama BiH u pravcu vraćanja iznosa administrativnih taksa za postupke indirektnog oporezivanja na prethodno stanje.
– Izradićemo i novi Zakon o državnim službenicima, da bi se postigla veća fikasnost i odgovornost administracije, ali i veća fleksibilnost, između ostalog, i kada je riječ o premještaju i mobilnosti radne snage.
– Uvešćemo institut bruto plate u odgovarajuću zakonsku regulativu, da bi motivisali i podstakli radnike da se brinu za svoju bruto platu, odnosno da budu zainteresovani i za uplatu doprinosa, jer će im to biti osnovica za obračun penzije, kada ispune uslove za penzionisanje.
– Donijećemo novi Zakon o stečajnom postupku, kojim će se na drugačiji i efikasniji način urediti kontrola i nadzor nad radom stečajnih upravnika, a u cilju obezbjeđenja uslova za stvaranje dobrog poslovnog ambijenta i efikasnije sprovođenje stečajnog postupka, kao i efikasnije reorganizacije privrednih društava i transparentnijeg namirenja stečajnih povjerilaca.
– Reformama javnih preduzeća želimo da uspostavimo profitabilna preduzeća, tražeći punu odgovornost organa upravljanja za postignute rezultate.
– Smanjenje broja zaposlenih u javnim preduzećima na optimalan nivo, te izjednačavanje plata sa platama zaposlenih u javnoj upravi.
– Stabilizacija finansijske situacije u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, promjene u organizaciji i radu Fonda, donošenjem novog Zakona o zdravstvenom osiguranju.
– Kapitalno jačanje banaka, stavljanju ostvarene dobiti u funkciju povećanja kapitala, kao i vršenju pojačane kontrole nivoa dospjelih potraživanja, a posebno nekvalitetnih kredita.
Rast BDP manji od projektovanog
Vlada RS je u “Ekonomskoj politici za 2015. godinu” najavila oporavak privredne aktivnosti i procijenila da će realni rast BDP biti 1,9%, „čemu će doprinijeti povećanje izvoza povećanjem inostrane tražnje, usljed oporavka u zemljama koje su najvažniji spoljnotrgovinski partneri Republike Srpske, te značajna investiciona ulaganja“.
Međutim, prema podacima iz “Radne verzije Ekonomske politike za 2016. godinu” vidljivo je da Vlada nije ispunila cilj. Rast BDP u 2015. će biti znatno niži, odnosno 0,3 % nominalno i 1,4 % realno.
Iako joj se procjene za ovu godinu nisu ispunile Vlada čak za sledeću godinu najavljuju skoro duplo veći rast BDP od 2,9 odsto.
Priznanje: Dug dostigao limit 60 odsto BDP
Ukupan dug Republike Srpske, koji pored javnog duga obuhvata i spoljni dug javnih preduzeća i IRB RS, na kraju 2014. godine iznosio je 5,05 milijardi KM, dok je procjena za kraj 2015. godine 5,35 milijardi KM.
Učešće javnog duga u BDP-u na kraju 2015. godine iznosiće 48,8% BDP-a, dok će ukupan dug Republike Srpske iznositi 60,0% BDP-a, ne računajući kredite za sanaciju štete od poplava, podaci su iz “Radne verzije Ekonomske politike 2016”.
Privredna komora Republike Srpske pozvala je privredna društva da dostave prijedloge i sugestije na Radnu verziju Ekonomske politike Republike Srpske za 2016. godinu.
CAPITAL: Siniša Vukelić