BANJALUKA, Vlada Republike Srpske obezbijedila je podršku privredi u svim segmentima, planiranim u ovogodišnjoj Ekonomskoj politici, a očuvane su socijalna i fiskalna stabilnost Srpske, rekao je ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija.
Tegeltija je istakao da budžet Srpske redovno izmiruje svoje obaveze, navodeći primjer zdravstva, penzionera, javnog sektora.
Naglasivši da se ne može biti zadovoljan parametrima koji pokazuju pad BDP od 0,9 odsto u posljednje dvije godine, Tegeltija kaže da treba znati da privreda Srpske ne može biti izolovana od okruženja.
On je izrazio nadu da će novi talas evrokrize ostaviti manji trag u Republici Srpskoj nego 2009. godine, kada je evidentiran pad BDP od tri odsto, te dodao kako očekuje da će planirane investicije biti realizovane do kraja godine i time ostvaren rast BDP-a.
Republika Srpska, napominje, pokušava da riješi finansijsku krizu koja se prenijela na realni sektor krajem 2008. godine, kao i problem javnog duga.
On je pojasnio da se javni dug javio kao posljedica da se kriza realnog sektora riješi na tradicionalan način, odnosno zaduživanjem država davanjem velikih podsticaja za privredni razvoj.
Srpska prvi put ima pad u prerađivačkoj industriji, koja je značajno vezana za izvoz u EU, rekao je Tegeltija za Radio-televiziju Republike Srpske.
Predstavnik Privredne komore Srpske Ranko Topić navodi da ukupna obaveza privrede Srpske iznosi 13,4 milijarde KM, da je nelikvidnost izuzetno visoka i da je u ovu godinu privreda prenijela oko 600 miliona obaveza zarada za plate.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić kaže se u Srpskoj u prosjeku radnicima duguju tri plate, te da se većina privrednika nije dobro snašla. Srna