BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ danas je za 8.263.620 KM kupila cjelokupnu imovinu banjalučkog preduzeća Fabrika alatnih mašina /FAM/ “Jelšingrad”, potvrdila je pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Slavica Bogdanović.
Ona je istakla da je preduzeće kupljeno na ponovljenoj drugoj licitaciji u Okružnom privrednom sudu Banjaluka i da se u toku naredna tri radna dana čeka zaključak Suda da je Vlada RS izabrana kao kupac.
“Nakon toga se ide na izradu i ovjeru kupoprodajnog ugovora, plaćanje poreza na promet, PDV-a i nastavlja se obavljati djelatnost u preduzeću”, istakla je Bogdanovićeva.
Ona je napomenula da se djelatnost u FAM “Jelšingrad” obavlja i sada, u toku stečajnog postupka, jer su organi stečajnog postupka usvojili i sačinili plan reorganizacije preduzeća kojeg je Vlada RS dužna da poštuje i realizuje u naredne dvije do tri godine u skladu sa uslovima iz plana.
Stečajni upravnik FAM “Jelšingrad” Aleksa Nježić rekao je Srni da u narednom periodu Vlada RS treba da plati kupljenu imovinu, nakon čega treba da se uvede u posjed i preuzme ovo preduzeće.
Predstavnik bivših radnika “Jelšingrada” Nedo Nikodinović rekao je Srni da je ovo pravi potez Vlade RS i da su radnici veoma zadovoljni činjenicom da je preduzeće kupila Vlada, a ne neko drugi.
“Zahvaljujemo Vladi RS što se pojavila na drugoj licitaciji, jer je `Jelšingrad` najveći privredni gigant, ne samo Banjaluke, već i čitave RS i kao takav može veoma brzo pokrenuti proizvodnju”, zaključio je Nikodinović.
U Okružnom privrednom sudu u Banjaluci danas u 13.00 časova održana je druga licitacija za prodaju imovine “Jelšingrada” kao stečajnog dužnika. Srna
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sjajno, upravo takvi partneri trebaju svima, pretpostavljam da će ova finansijska inekcija ubrzati rast privrede RS, svjež inostrani kapital je preko potreban, samo… dokle smo dogurali, Vlada prodala kroz lopovsku privatizaciju, pa kupuje ili nije ni prodala,ali kupuje, od naših novaca, pitam se da li se obavezala da izmiri sva potraživanja i kolika su početna ulaganja po ugovoru,koliko su se obavezali RADNIKA zaposliti, kredit od kojeg će kupiti, demokratski bi bilo da znamo uslove, od koga je uzet(MMF nadam se nije), pa i koliko će kamata koštati građane. Moj je predlog da Vlada kupi i Zemljoradničke zadruge širom RS, kad već ima para za bacanje, a pošto je najlikvidnija od nas, mogli bi se nadati procvatu zadrugarstva u tom slučaju ni radne akcije na autoputevima kroz RS postaće realnost. Živjelo samoupravljanje! Živio drug Mile! Živjela SOCIJAL-demokratija!
Nije kupila vlada nego drzava. Troskove kupovine nece snositi VLADA nego DRZAVA, sto znaci, građani RS. Vlada kod slicnih aktivnosti nikad ne prođe lose, sto se za građane RS ne moze reci.
Kupila je od para sa eskro racuna kao sto je i od tih para ponovo vratila u svoje vlasnistvo mnoga vec privatizovana preduzeca,a efekti su ocajni,a pare uzalud potrosene,nikad drzava ne moze biti dobar poslodavac.
Drzava nikada nije bila dobar biznismen. Na Zapadu je to pravilo i drzava se angazuje samo u slucaju kada se radi o strateski vaznim firmama (u Svajcarskoj se to desilo sa bankom UBS, koja je kao najveca svajcarska banka bila na ivici kolapsa zbog svetske finansijske krize). Medjutim, takve mere se izuzetno retko primenjuju i kratkorocnog su daha.Kod nas drzava to cini zbog socijalnog mira i svog interesa. Prodaje pod sumnjivim uslovima, uzima nazad kada se to njoj svidi…Propadanje firmi je sasvim normalna pojava. Primera radi u Svajcarskoj godisnje ode na konkurs skoro 5000 firmi.
ovo je novi momenat. sad cemo isto traziti i za fruktonu.
Jeli država kupila imovinu ili preduzeće. Kako zvuči izjava steč.upr. biće da je preduzeće, a ne imovina. No pošto znam da se kupovina imovine nekada uslovljava nastavkom djelatnosti pitam se kako se uopšte rađaju ovakva bastard rješenja. Volio bih da znak kako su prošli povjerioci nakon uspješno obavljene transakcije, koji su to povjerioci itd.
Gdje tu pamet? Prodate profitabilni Telekom, da bi od tih para kupovali propale firme po RS. Za nekoliko godina nema Telekoma, nema para od Telekoma, a propale firme su i dalje propale.
P.S. Nema ni penzija.
Ma opušteno, sad će vlada da plati dugove, iščisti bilans, pa proda nekome za jednu marku.
Kad tako skupo proda, onda je red da da i koji milion za subvenciju, da ne počinje čo`ek od nule da radi. Vidjeli smo taj scenario već mnogo puta.