BANJALUKA – Studenti iz Republike Srpske, koji studiraju u Federaciji BiH, ne treba da se nadaju stipendiji koju dodjeljuje Vlada RS. U resornom ministarstvu sve pravdaju time da se ne izdvajaju sredstva za studente na onim studijskim programima u FBiH, ako isti postoje u Srpskoj.
Redakciji portala CAPITAL požalili su se studenti koji studiraju u Federaciji BiH, a imaju prebivalište u Republici Srpskoj, tvrdeći da im je uskraćeno pravo na stipendije koje dodjeljuje Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo, iako ispunjavaju sve uslove.
U Ministarstvu smatraju da oni koji se odluče da odu na fakultet u FBiH ne treba da dobiju stipendiju, ako isti studijski programi postoje u Republici Srpskoj.
„Stipendije dobijaju studenti iz Republike Srpske koji studiraju u Federaciji BiH na studijskim programima koji nepostoje na visokoškolskim ustanovama u RepubliciSrpskoj. Riječ je o studijskom programu Veterinarske medicine, koji je uvršten na zahtjev studenata. Svaki studijski program koji upišu studenti iz Republike Srpske u Federaciji BiH, a koji se ne izvodi na našim ustanovama, biće stipendiran ukoliko se zahtjevi podnesu pravovremeno, prije odobravanja budžeta za stipendije“, kažu u Ministarstvu.
Prema ovogodišnjem konkursu za dodjelu stipendija mogu konkurisati redovni studenti koji imaju prebivalište na teritoriji RS i koji ispunjavaju osnovne i posebne uslove.
Među tim uslovima, između ostalog, stoji da pravo na stipendiju imaju studenti prvog, drugog i trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama na teritoriji Republike Srpske, odnosno prvog ciklusa studija na studijskom programu Veterinarske medicine, na akreditovanim visokoškolskim ustanovama u Federaciji BiH.
Ono što je zbunjujuće jeste da Vlada RS stipendira studente koji studiraju u inostranstvu i to putem Fonda „Dr Milan Jelić“, bez obzira koji studijski program to bio, ali ne i one koji studiraju u FBiH.
Studenti se žale jer je u pitanju diskriminacija, a postoje i oni koji žive u rubnim opštinama u RS i bliže su im fakulteti u FBiH, nego u RS, a samim tim i troškovi studiranja podnošljiviji.
Podsjećamo, iz Fonda „Dr Milan Jelić“ svake godine izdvajaju se sredstva za studente I, II i III ciklusa studija koji su redovni studenti Univerziteta u Republici Srpskoj, BiH i inostranstvu.
Za stipendije godišnje skoro tri miliona KM
Iz Ministarstva za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo godišnje se za studente u RS i FBiH (Veterinarska medicina) izdvoji dva miliona maraka za stipendije, dok se za studente koji studiraju na univerzitetima u inostranstvu izdvoji 191.000 KM.
Godišnji grant Fonda „Dr Milan Jelić“ iznosi 750.000 KM, te je ovu stipendiju tokom prošle godine dobilo 62 studenta, od 169 prijavljenih.
CAPITAL: Dragana Eremija
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pretpostavljam da se studenti u inostranstvu, koji primaju stipendiju, školuju za astronaute ili na sličnim deficitarnim studijskim programima?!
Jos jedan dokaz da ovoj državi pametni ne trebaju.
Bitno je da studiraju u inostranstvu, nije bitno sta i može stipendija.
Ako taj isti fakultet upisu u FBiH onda ne može.
Moje djete je student treće godine Univerziteta u Tuzli i nikada nijednu neprijatnost nije dozivilo kao pripadnik srpskog naroda.
Čak je i na budzetu FBIH.
Jedinu diskriminaciju doživljava od Vlade Republike Srpske.
Svi mi koji smo poslali djecu u FBiH da studiraju uradili smo to isključivo iz financijskih razloga.
Zasto ta djeca, budući matematičari, doktori, logopedi i dr. manje vrijede od onih koji studiraju u Srbiji?
Studenti se moraju ujediniti radi ostvarenja svojih prava
Nek’ ima stipendija za “kupovne” fakultete.
Za ove koji studiraju u drugom entitetu na drzavnim fakultetima,gde nije dovoljno samo se pojaviti,nego treba i uciti, njima izgleda ne treba nista po misljenju gospode iz vlade RS
Kao student jednog od Univerziteta u FBiH u potpunosti se slažem sa naslovom ovog članka.
Zanimanje za koje se školujem jeste dostupno u Republici Srpskoj, ali udaljeno 200km od mjesta mog trenutnog prebivališta, dok je fakultet koji trenutno pohađam udaljen svega 70km.
Pitanje koje sam postavila Vladi RS (na koje naravno nisu odgovorili), treba li da izlažem svoje roditelje duplo većim troškovima, a da me pritom viđaju jednom u dva mjeseca, samo da bih ispunila njihove besmislene uslove.
Pritom želim naglasiti da sam student sa izuzetno visokim prosjekom, značajno većim od uslova koji je postavljen u konkursu.
zasto mislite srbi da nema i obrnutih situacija? da i mi studirmo u rs zato sto je blize nego da idemo u sarajevo ili tuzlu? ni mi nismo dozivjeli nikakvu neprijatnost, to je sve normalno ne treba naglasavati
Ostvarila sam prosjek 10,00 i položila sve ispite, a neću primati stipendiju samo zato što studiram u FBiH jer nemam novca da studiram na drugom kraju RS-a kako bih isti fakultet upisala. Ovu stipendiju mogu da dobiju, na primjer, studenti koji studiraju u Austriji, a realno, ko studira u nekoj stranoj zemlji treba da ima dovoljno novca na računu. Samo da napomenem, nikada se nisam susrela sa bilo kakvim vidom diskriminacije u FBiH, iako sam studentkinja Srpske nacionalnosti!