BANJALUKA, Ministar energetike, privrede i rudarstva Republike Srpske Slobodan Puhalac izjavio je da će Vlada na sve načine nastojati da s kompanijom ČEZ prevaziđe nastali problem i krene u realizaciju projekta u Gacku, na obostrano zadovoljstvo.
“Ukoliko do toga ne dođe, spremni smo da idemo dalje koristeći alternativna rješenja. Moramo naučiti da razgovaramo s velikim kompanijama na ravnopravnom nivou. Od ozbiljnih partnera se to očekuje i mi to možemo zajedno s ljudima iz `Elektroprivrede` i s postojećim kapacitetom”, rekao je Puhalac za “Nezavisne novine”.
Govoreći o ekonomskoj krizi, Puhalac je istakao da RS u odnosu na zemlje okruženja ima značajnu prednost, a to je da su dva velika kapaciteta privatizovana u pravo vrijeme i taj novac predstavlja zdrav kapital za novi privredni ciklus.
Ministar je, uz konstataciju da su sve velike krize prevaziđene javnim radovima, istakao da su potencijal RS u energetici i potpisani ugovor sa “Štrabakom” šansa za upošljavanje značajnog broja radnika, ali i domaćih kapaciteta na ovom prostoru.
Osvrćući se na mjeru Vlade RS koja predviđa zamjenu uvoza domaćim proizvodima, Puhalac je rekao da Rafinerija nafte u Brodu svojim kapacitetom može supstituisati značajan dio uvoza derivata nafte u BiH, a nakon rekonstrukcije nove linije prerade kapaciteta 4,2 miliona tona godišnje to će biti i značajan izvozni proizvod RS.
Za stanje u namjenskoj industriji RS Puhalac kaže da to što su kapaciteti u RS okrenuti remontnim poslovima, a u FBiH proizvodnim, ne mora da bude nedostatak, o čemu svjedoči ugovor kanadske firme “Pret end Vitni” s “Orlom” iz Bijeljine.
“Potpisani ugovor je dokaz da se veliki poslovi mogu sklopiti i u periodu ekonomske krize.Ovaj višegodišnji ugovor samo u prvoj godini ima vrijednost 2,2 miliona kanadskih dolara, a svake naredne godine će se uvećavati”, naglasio je Puhalac.
Puhalac je rekao da su razvojni planovi RS u značajnoj mjeri okrenuti razvoju energetskog sektora, navodeći da se, prema procjenama, mogući raspoloživi kapacitet, termo i hidro, kreće oko 4.000 megavati, a što znači investicije od oko 3,5 milijardi evra.
“Postoji više ozbiljnih potencijalnih investitora koji su pokazali interes za izgradnju novih energetskih objekata”, rekao je on.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nema vise vadjenja