BEOGRAD, Ministarstvo ekonomije Srbije poslalo je dopis Vrhovnom sudu u kojem traži da budu prekinuta sva suđenja i zamrznuta izvršenja pravosnažnih odluka koje se tiču radnih odnosa, piše “Blic”.
Vrhovni sud Srbije je, piše list, dopis proslijedio okružnim sudovima i ukoliko prihvate zahtjev, tuženim poslodavcima bi bilo omogućeno da hiljadama oštećenih radnika, koji su dobili sporove zbog neisplaćenih zarada i drugih dugovanja, ne uplate nijedan dinar.
Dopis, koji je sačinjen 16. marta, potpisao je državni sekretar Ministarstva ekonomije Nebojše Ćirića, a adresiran je na ime državnog sekretara Ministarstva pravde Slobodana Homena, koji ga je uputio Vrhovnom sudu Srbije.
U dopisu, u koji je “Blic nedjelje” imao uvid, Ćirić podseća Homena da se pred sudovima vode brojni postupci “utvrđivanja obaveza poslodavaca na ime zaostalih zarada i drugih davanja po osnovu radnog odnosa”.
Ističući da u preduzećima koja su do sada privatizovana radi 90 000 radnika i da je u toku privatizacija firmi sa još oko 16 000 zaposlenih, Ćirić smatra da bi isplata zaostalih plata “mogla dovesti do obustavljanja proizvodnje i gubitka postojećih radnih mesta u pomenutim preduzećima”, navodi list.
Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije i profesor na Univerzitetu “Union” Zoran Ivošević ocijenio je da je “dopis Ministarstva ekonomije najgrublje mešanje izvršne vlasti u sudsku vlast”.
“Mogu da razumem što je Ministarstvo ekonomije dopis poslalo Ministarstvu pravde. Ali ne mogu da razumem da je Ministarstvo pravde taj papir uputilo Vrhovnom sudu, a još manje da je Vrhovni sud to prosledio svim sudovima. Sudovi sude na osnovu Ustava, zakona i drugih propisa, a ne po zahtevu organa izvršne vlasti. Tako nešto nije postojalo ni u režimu Slobodana Miloševića, u vreme najžešćih pritisaka na sudove”, naglasio je Ivošević.
Predsjednik Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je da, ukoliko je dopis autentičan, onda tu ima više stvari koje su u potpunoj suprotnosti i sa funkcionisanjem Srbije kao pravne države, i sa ustavnim principima o podjeli vlasti između zakonodavne, izvršne i sudske i o nezavisnosti sudske vlasti.
“Da ne govorim o kršenju prava na pravično suđenje u razumnom roku, jednom od osnovnih ljudskih prava garantovanih Ustavom i opšteprihvaćenim međunarodnim aktima”, rekla je ona.
Prema njenim riječima, pravo na pravično suđenje se ne ostvaruje kada sud donese odluku u razumnom roku, već kada je ona izvršena.
“A zaštita prava iz radnog odnosa je prioritetna i zato je za nju dodatno predviđen poseban, hitan postupak”, rekla je Boljevićeva.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je nečuveno i vanpameti…Samo mi nije jasno kako ovakvom merom država može bilo koga da zaštiti kad se ovakvim potezom uskraćuje i sam budžet za Porez na zarade koji je poslodavac dužan da uplati samim činom isplate zarada zaposlenima. Ako već uskraćuju radnike za isplatu zarade, odakle im pravo da oštećuju budžet na ovaj način i lišavaju ga prihoda. To je kriminal iz vrha države…
ZABLUDE SAM DAVNO PRESTAO DA BROJIM….