BEOGRAD, Vlada Srbije spremna je da prihvati prijedlog privatizacionog savjetnika za Telekom i na tenderu ponudi 51 odsto svog udjela u nacionalnom teleoperateru.
Kako pišu Novosti, radna grupa pri Vladi, koju vodi državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković, već je dobila izvještaj privatizacionog savjetnika za Telekom.
U izvještaju se navodi da ideja da se proda samo 40 odsto svog vlasništva u nacionalnom teleoperateru može dovesti do toga da se na poziv za prodaju ne jave ozbiljni igrači iz svijeta telekomunikacija.
Odnosno, da sa takvom ponudom Vlada ne može da ostvari realnu cijenu za svoj paket dionica. Zato je predloženo da država odmah ponudi 51 odsto akcija Telekoma Srbije i to po cijeni od 1,6 do 1,8 milijardi evra, ističe izvor Novosti iz Vlade Srbije.
Što se viša cijena dobije na aukciji za prodaju većinskog paketa Telekoma Srbija, to će i građani koji po Zakonu o besplatnim akcijama imaju pravo i na dionice nacionalnog teleoperatera za njih dobiti višu cijenu. Sigurno je da će ugovor o prodaji većinskog paketa Telekoma Srbije morati da sadrži i obavezu otkupa akcija građana po cijeni po koju je dobila i država, konstatuju u Vladi Srbije.
Taj izvor navodi da procjene privatizacionog savjetnika ukazuju da je trenutna vrijednost nacionalnog teleoperatera na tržištu više od tri milijarde evra. Zato i prijedlog Radne grupe ide u tom pravcu da se posluša savjetnik i ponudi većinski paket. O tome je već postignuta načelna saglasnost, a na narednoj sjednci Vlade bi se donjela i zvanična odluka.
Atraktivnost Telekoma Srbije povećala bi se za grupu od pet-šest svetskih telekomunikacionih kuća, koje su izrazile svoje interesovanje za preuzimanje većinskog paketa našeg nacionalnog teleoperatera, ukoliko bi država uspjela da ubjedi grčki OTE da se obaveže da će u dogledno vrijeme prodati svoje učešće u Telekomu (sada iznosi 20 odsto) novom vlasniku većinskog paketa.
Ukoliko se sa Grcima taj dogovor ne postigne, Telekom Srbije bi mogao ostati interesantan samo Dojče telekomu, koji je suvlasnik, sa oko 30 odsto, u grčkom operateru OTE. To, naime, daje prostor njemačkoj kompaniji da, kao neko ko bi svakako mogao da utiče na poslovne odluke Telekoma, nudi značajno nižu cijene od realne.
Prije nekoliko mjeseci iz njemačkog teleoperatera moglo se čuti da je za 40 odsto učešća u Telekomu dovoljno izdvojiti oko 800 miliona evra.
OTE danas, iako ima samo petinu u vlasništvu Telekoma Srbija ima značajnu moć uticaja na sve poslovne odluke ove firme. To im omogućava, za njih povoljan ugovor koji imaju sa srpskom državom o zajedničkom vlasništvu u srpskom teleoperateru, zaključuje izvor tog lista i navodi da bi se kroz dogovor sa Grcima o prodaji njihovih akcija u dogledno vrijeme omogućila ravnopravna trka za sve učesnike tendera.
18 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nisam pristalica prodaje Telekoma Srbija, ali ako to već rade, onda se slažem da je bolje ponuditi 51% nego 40%. Ono što mi se posebno sviđa je obaveza da se po istoj cijeni po kojoj država proda svoje akcije, kupac obaveže ponuditi otkup i malim akcionarima. Kamo sreće da je to napravljeno i kod nas u Republici Srpskoj.
Pa Grčki OTE nije dopustio da Telekom Srbija kupi preostalih 49% MTEL Crna Gora od Miškovića, pa su morali odigrati preko Telekoma Srpske, tako da je Deutsche Telekom jedini ozbiljni igrač i potencionalni vlasnik (a i obećano im je)
Ukoliko se sa Grcima taj dogovor ne postigne, Telekom Srbije bi mogao ostati interesantan samo Dojče telekomu, koji je suvlasnik, sa oko 30 odsto, u grčkom operateru OTE. To, naime, daje prostor njemačkoj kompaniji da, kao neko ko bi svakako mogao da utiče na poslovne odluke Telekoma, nudi značajno nižu cijene od realne.
A sjetite se samo da je Karicev Mobtel prodat za 1.5 milijardi eur i to samo mobilna
Pitanja:
1. Zašto Telekom Srbija nije dao novac Miškoviću, već to mora da radi Telekom Srpske?
2. Kad dođete do poslovnih rezulata tog crnogorskog m:tela vidjećete za kakvo su smeće bačeni novci. Pa da tu imakvog ozbiljnog rezultata ne bi ovaj mlatio o nekim izmišljenim brojevima. 400000 korisnika je šupalj podatak. Koga je briga koliko on slijepih korisnika napravi. Koliki je prihod, rashod, obaveze? Neka on o tome govori, a ne o zamišljenim korisnicima koji mogu da budu i neprodate kartice ili oni koji potroše 50 centi mjesečno, dok su svi ozbiljni korisnici kod Telenora i T-Mobila. m:tel Crne Gore je promašeno preduzeću koje ama baš nikakve prespektive na tržištu Crne Gore nema.
3. Zašto je preuzet kredit od Miškovića iz 2007 godine, i zašto je to prikazano kao dokapitalizacija u iznosu od 20 miliona evra?4.Zašto Telekom Srpske iako ima 49% udjela nema nikakvo pravo odlučivanja u finansijskoj i poslovnoj politici?
5. Zašto je kupovina i dokapitalizacija plaćena od prošlogodišnje dobiti, čime je zakinuto 35% akcionara Telekoma Srpske a ne iz redovnog poslovanja?
Odgovori:
1. Zbog protivljenja manjinskog vlasnika u Telekomu Srbija , Grčki OTE koji ima 20% kapitala ali i pravo odlučivanje te se usprotivio kupovini gubitaša iz Crne Gore, pa je rukovodstvo naredilo Telekomu Srpske da oni kupe.
2.U julu 2010 M:Tel Crna gora je imao udio u fiksnoj telefoniji od samo 2% tj 40000 (od 7000 ranije navedenih i sa tedencijom pada) i u mobilnoj 314.841 korisnik (od 400 000 ranije navedenih)
3. Nakon upisa u Privredni sud 49% vlasništva nad M:tel Crna Gora, potpisan je Aneks o preuzimanju 20 miliona evra kredita koje je Mišković digao 2007 godine i to je provučeno kroz papire kao dokapitalizacija.
4.Telekom Srpske iako ima 49% učešća u M:tel d.o.o. Podgorica nema nikakva prava u odlučivanju, a M:tel d.o.o. nije akcionarsko društvo već d.o.o. i kao takvo nema obavezu prikazivanja finansijskih pokazatelja tako da je apsolutno netransparentno , a sve na štetu 35% akcionara iz RS.
5.Odlukom većinskog vlasnika (Telekom Srbija) pošto je u svom matičnom preduzeću dobio veto od OTE Grčka, naredbom naredili Telekomu Srpska da oni kupe, i skupština akcionara se navodno složila za kupovinu 49% M:tel Podgorica za 10 miliona eur, da bi kasnije bilo izvučeno još 20 miliona evra za dokapitalizaciju (čitaj povrat kredita koje je Mišković digao).
Ukupan broj priključaka fiksne telefonije na kraju jula 2010. godine iznosio je 168.816 (jun: 168.577). Od ovog broja priključaka fiksne telefonije T-Com je imao 164.765 (jun: 164.524), a M:Tel 4.051 (jun: 4.053), procentualno T-Com 97,60% a M:Tel 2,40%. Operator M-Tel usluge fiksne telefonije pruža putem Wi-Max mreže, saglasno odredbama posebne licence. U poređenju sa prethodnim mjesecom (jun 2010. godine) primjetan je porast ukupnog broja priključaka fiksne telefonije za 239 (porast broja priključaka T-Coma za 241, pad broja priključaka M:Tela za 2).
http://www.ekip.me/download/izvjestaji/fiksna/2010/07-2010%20Fiksna.pdf
odlične informacije, informator!
bravo informator, ovo je posao za male akcionare u Telekomu Srpske, a i za tužilaštvo.
to je samo cinjenica da sa 20% akcija Telekoma Srbije OTE moze uticati vise nego 20% malih akcionara u Telekomu Srpske koje niko ne pita.
35% lemi, 35% 🙂
ma ja ove i ne racunam drzavne ali tehnicki gledano i oni su mali akcionari u telekomu.
prodali su kosovo,sada prodaju telekom,pa jel to mozda njihova djedovina
Pitanje je da li je Fond PIO mali akcionar… Prije bi trebao biti “u društvu” Akcijskog fonda i Restitucije.
Zbog razloga koje je naveo Informator u postu br. 4, izašao sam iz TLKM, iako i dalje mislim da je to jedno od najboljih preduzeća u RS.
http://www.mtel.ba/file_cache/file/Investitori/Kons_Fin_Izvj_do_30_6_2010.pdf
strana 7: bez prava odlucivanja 🙂
strana 30: 57,9 miliona (kupovina i dokapitalizacija
strana 32:podrska sa jos 2.5 miliona evra!!!
strana 60: preuzimanje kreduta od Miskovica i satro dokapitalizacija:)
Radnici Telekoma Kosovo uništili bazne stanice Telekoma
Beta, Tanjug | 26. 09. 2010. – 09:15h 16:40h |
Osamdeset hiljada Srba na Kosovu ostalo je danas bez mobilne, a nekoliko hiljada bez fiksne telefonije, izjavio je danas koordinator tehnike izvršne jedinice Telekoma Srbije za Kosovo i Metohiju Ilija Ivanović.
Direktor Pošte Srbije na Kosovu i Metohiji Ranđel Nojkić rekao je da su posle jutrošnje akcije radnika Kosovske agencije za telefoniju, bez mobilne mreže ostali Srbi u centralnom, istočnom Kosovu i na Brezovici, a većina u centralnom Kosovu bez fiksne telefonije.
“Jutros rano došli smo do predajnika u selu Sušica kod Gračanice i radnici Kosovske agencije za telefoniju pokazali nam nalog za isključenje predajnika i rekli nam da je o njihovoj akciji obaveštena kosovska opština Gračanica”, rekao je Nojkić za agenciju Beta.
Euleks: Ne remetiti život običnih građana
Povodom jutrošnjeg isključivanja predajnika Telekoma Srbije, Euleks je apelovao na sve strane da treba da povedu računa da se život običnih građana ne remeti. “Sve strane treba da povedu računa da se život građana ne remeti”, rekao je on. Portparol Euleksa Hans Kristijan-Klasing je rekao za agenciju Beta da akcija isključivanja predajnika nije u nadležnosti Euleksa i da ne može da je komentariše, ali da je stav Euleksa da “komercijalna pitanja ne treba politizovati”.
“Upozorili smo te radnike da ne isključuju fiksnu telefoniju, jer za to nemaju nalog. Te svoje primedbe smo napisali na poleđini njihovog naloga. Međutim, radnici su posle kraćeg telefonskog razgovora sa nekim u Prištini isključili sve veze na predajniku”, dodao je on.
Nojkić je kazao da je sada mobilna telefonija u potpunom prekidu, dok fiksnu imaju samo stanovnici Gračanice i sela Gušterice.
Ivanović je potvrdio Beti da je uništena fiksna telefonija u Kosovskom pomoravlju, a mobilna telefonija u centralnom Kosovu, Štrpcu i Goraždevcu. On je dodao da samo na severu Kosova radi i fiksna i mobilna telefonija.
Dve ekipe su, prema Ivanovićevim rečima, trenutno u manastiru Zočište sa ciljem da prekinu signal i za Veliku Hoču. Ivanović ističe da je ovo “žestok udar” i da je došao “bez najave i upozorenja”.
“O svemu smo obavestili Beograd”, rekao je Ivanović i dodao da smatra da je ukidanje telefonije “pritisak pred razgovore Beograda i Prištine kako bi Srbi ostali bez komunikacija i srpske kompanije Telekoma na Kosovu”.
Fiksna telefonija radi danas jedino u Gračanici, ali je iz te – najveće srpske sredine centralnog Kosova uklonjen i predajnik mobilne telefonije Srbije, instaliran na objektu lokalnog PTT-a Srbije, koji u prethodnoj akciji nije diran.
Trenutno se radnici Telekoma iz Kosovske Mitrovice sa svojim rukovodstvom nalaze na baznoj stanici Mali Zvečan na severu Kosova gde su, kako kažu, odlučni da brane svoju imovinu od uništavanja.
Fiksna i mobilna telefonija, prema rečima predstavnika Telekoma Srbije za Kosovo i Metohiju Ilije Ivanovića, radi samo na severu Kosova. Fiksna telefonija uništena je u Kosovskom pomoravlju, a mobilna u centralnom Kosovu, Štrpcu i Goraždevcu, istakao je Ivanović.
Bez signala srpskih operatera ostale su sve sredine u opštini Peć, što je bila jedina komunikacijska veza izmedu Srba u toj opštini.
“Cinjenica da je isključenje obavljano u ranim jutarnjim satima, sa fantomkama na glavi i puškama na gotovs, najbolje oslikava hrabrost onih koji nam uskraćuju pravo na komunikaciju sa svetom, a samim tim i pravo na normalan život”, saopšteno je iz opštine Peć.
Srbi iz ovog regiona apelovali su na predsednika i premijera Srbije, kao i na predstavnike Ministarstva za Kosovo, da ulože autoritet i sva demokratska sredstva kako bi se ovaj veliki problem sa telekomunikacijama rešio u intresu Srba na Kosovu i Metohiji, cija su prava ovim poslednjim cinom dovedena do ponora, dodaje se u saopštenju.
Potrparol policije za region Gnjilana Ismet Hašani rekao za medije u Prištini da je akcija vođena u ranim jutarnjim satima i da je završena.
“U ranim jutarnjim satima Kosovska telekomunikaciona regularna agencija (ART) preduzela je akciju uklanjanja ilegalnih operatera telefonije, u teritoriji opštine Gnjilane”, rekao je Hašani.
Ivanović: Pokušaj destabilizacije srpske zajednice
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je danas da akcija isključenja signala srpskih operatera mobilne i fiksne telefonije u pokrajini destabilizuje srpsku zajednicu i da može dovesti u pitanje početak pregovora o Kosovu i Metohiji.
Ivanović izjavio Tanjugu da akcija kosovske regulatorne agencije za telekomunikacije, koja je bez telefonskog signala srpskih operatera ostavila veći deo pokrajine, destabilizuje srpsku zajednicu na Kosmetu i može dovesti u pitanje početak pregovora između Prištine i Beograda.
On je naglasio da Albanci nisu sami krenuli u onesposobljavanje predajnika srpskih operatera telefonije na Kosovu i Metohiji i da za to imaju podršku dela međunarodne zajednice koji nije zainteresovan da dođe do početka dijaloga Beograd-Priština.
Ivanović je naglasio da su današnji događaji na Kosovu i Metohiji loš uvod za pregovore o južnoj pokrajini koji se najavljuju.
Ristić: Građani će braniti repetitore
Predsednik opštine Zubin Potok Slaviša Ristić izjavio je danas da će građani
srpske nacionalnosti na Kosovu braniti repetitore telefonije koje u tom delu Kosova uklanja kosovska policija i da su o tome obavešteni nadležni u Kforu i Euleksu.
“Pokušali smo nadležnima u Kforu i Euleksu da ukažemo na moguće posledice ovakvog poteza Albanaca i očekujemo njihovu reakciju”, rekao je Ristić koji je od jutros sa okupljenim građanima u blizini repetitora Kurilovo u Ibarskom Kolašinu koji pokriva signalom Zubin Potok.
“Očigledno je da su Albanci odlučni u nameri da pokušaju da i na severu Kosova uspostave svoju vlast, što stanovništvo ovde neće dozvoliti”, rekao je Ristić.
Telekom intenzivira pravnu akciju zbog imovine na Kosovu
Telekom Srbija je danas najavila, povodom uništavanja njene imovine na Kosovu i Metohiji i namere kosovskih vlasti da je prodaju, da će u cilju zaštite intenzivirati pravnu akciju sprečavanja te prodaje, zasnovanu na jakim pravnim dokazima o imovini.
Ti pravni dokazi se temelje, između ostalog i na finansijskim izvestajima takozvane “Pošte i Telekoma Kosova” u kojima se ukazuje na spornu imovinu.
“Nasilna akcija nad opremom mobilne i fiksne telefonije Telekoma Srbija na Kosovu i Metohiji je anticivilizacijska i protivpravna i usledila je u trenutku kada ceo svet ohrabruje početak dijaloga Beograda i Prištine”, navedeno je u saopštenju.
To pokazuje koliko je veliki problem onih koji su u Prištini poželeli da hitno prodaju takozvanu “Poštu i Telekom Kosova”, uključujući i otetu imovinu Telekoma Srbija koja im ne pripada.
“Što se tiče naših korisnika i zaposlenih na Kosovu i Metohiji, Telekom ih neće napustiti kao što ih nismo napustili ni 1999, niti marta 2004. godine, niti ovog proleća. Učinićemo sve da im ponovo obezbedimo usluge neophodne za komunikaciju, po domaćim tarifama i bez međunarodnog pozivnog broja”, navedeno je u saopštenju.
Jadni srbi kosovari
Srpska politika unazad sto godina je kriva,sad je naplata.
Aljosa, naši neprijatelji bi i voljeli za sve loše što nam rade da okrive nas same.. Evo kako je to lijepo objasnio jedan američki intelektualac
http://www.viddler.com/explore/dzonson/videos/4/
Pogledao sam ovo,ali svakako da i mi snosimo jedan ogroman dio odgovornosti.Srbi komunisti su aminovali i ne samo to nego cak i mnogo bolje od samog Tita radili protiv srpskih interesa na Kosovu i Metohiji.Mnogo puta smo isli glavom kroz zid i ta glava je morala jednom da pukne.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:302036-Cena-Telekoma-16-milijardi
Eh taj OTE, samo koci trenutni razvoj Srbije i krajnju neizvjesnost