BEOGRAD – Vlada Srbije je na sinoćnjoj sjednici donijela odluku da iz skupštinske procedure povuče Zakon o eksproprijaciji, koji je Skupštini Srbije na ponovno odlučivanje vratio predsjednik Aleksandar Vučić, saopšteno je iz Vlade.
Navedeno je da će Vlada Srbije sačiniti analizu da li su neophodne izmjene i dopune Zakona o eksproprijaciji, te da će, ukoliko se konstatuje da je Zakon neophodno promijeniti, to učiniti uz široku javnu debatu u koju će biti uključena stručna javnost, strukovna udruženja, predstavnici privrede i civilno društvo.
Vlada je predložila Narodnoj skupštini Srbije izmjene i dopune Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi u članovima sedam, 20, 43 i 44, koji se odnose na ovjeru potpisa, predstavnike ovlaštenog predlagača u organu za sprovođenje referenduma i na rok za ponovno raspisivanje referenduma.
U prijedlogu Vlade ukida se taksa za ovjeru potpisa, a omogućava se da predstavnici ovlaštenih predlagača budu dio organa za sprovođenje referenduma.
Prema prijedlogu, neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine, dok Skupština Srbije u četvorogodišnjem roku neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da je potpisao odluku o vraćanju Skupštini Zakona o eksproprijaciji i naglasio da u Zakonu o referendumu nema ništa protivustavno.
Vučić je rekao da je Zakon o eksproprijaciji donesen da bi se Srbija brže gradila, a da je odluci koju je donio prethodilo njegovo konsultovanje sa pravnim ekspertima do čijeg mu je mišljenja stalo.
“Član 19 je bitan jer je postojala mogućnost tumačenja koju bi neko nekada mogao da osporava – a po pitanju da li je ili nije u skladu sa Ustavom. Više puta sam proveravao da li mogu na to da se pozovem i pozvao sam se na peti deo člana 19, stav jedan. Smatram da je rok prekratak i da povređuje elementarna prava građana naše zemlje“, rekao je Vučić.
Vučić je naveo da je jedna od njegovih najvećih zamjerki na taj zakon bila to što njegovom usvajanju nije prethodila javna rasprava i naveo da će se sad o tome pitanju čuti mišljenje svih.
On je rekao da je kompanija “Rio Tinto” zatražila da se deponija iz Štavice premjesti u najplodniji dio Jadra i uputio apel Vladi da se to ne dogodi.
“Mi zbog smanjenja troškova jedne inostrane kompanije ne možemo da uništimo živote većeg broja ljudi“, rekao je Vučić i dodao da mora da se ozbiljno utvrdi da li će se rudnik na tom prostoru uopšte graditi.
On je naveo da je ulaganje države u ekologiju u periodu od 2017. do 2022. godine uvećano za 250 odsto u odnosu na period 2007-2012. godina.
“Želim da građani Srbije znaju da nam je briga o ljudima ispred svega“, poručio je Vučić. Srna