UŽICE, Vlada Srbije je pokrenula pregovore sa Evropskom komisijom da bi dobila “bar 400 miliona evra”, takozvane makrofinansijske podrške koja može nadomjestiti eventualni manjak prihoda od poreza, ili nešto nižih privatizacionih prihoda, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić.
“Na taj način će Vlada Srbije u svakom trenutku braniti stabilnost naše ekonomije, a ona naravno podrazumjeva i stabilnost kursa dinara, rekao je Djelić u utorak prilikom posjete valjaonica aluminijuma i bakra u Sevojnu.
Što se tiče monetarne politike, Djelić kaže da Ministarstvo finansija razmatra mogućnost da kursne razlike koje su se pojavile u bilansima naših preduzeća na kraju prošle godine budu izbjegnute na bazi međunarodnih računovodstvenih standarda.
On je podsjetio da je vlada zaključila program sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) sa ciljem da u svakom momentu ima dovoljno sredstava da održi stabilnost kursa dinara i da, ukoliko bude potrebno, Vlada može dobiti dodatna sredstva od MMF za tu namjenu.
Guverner NBS Radovan Jelašić izjavio je u utorak da su devizne rezerve stabilne i da za sada nema potrebe za povlačenjem sredstava odobrenih od MMF.
Guverner je u izjavi novinarima objasnio, međutim, da u trenutku kada Srbija povuče dio od odobrenih 402 miliona evra, od kojih je odmah raspoloživo dvije trećine, time potvrđuje da preduslovi na kojima je baziran program sa MMF-om više ne stoje, odnosno “da postoji finansijska rupa koju na taj način želimo da zatvorimo”.
Jelašić je ukazao da “za sada takvih problema nema”, da su devizne rezerve stabilne, a da “sa povlačenjem bukvalno prihvatamo činjenicu da pretpostavke na kojima je baziran program ne stoje”.
“Ja sam ubjeđen da neće biti potrebe povlačenja sredstava sve dok ne dođe predstavnik MMF-a, a to će tada biti tema”, rekao je guverner ističući da je tim povodom u dnevnom kontaktu sa ministarkom finansija Dianom Dragutinović.
Jelašić je ukazao i da su ograničenja u vezi sa nivoom deviznih rezervi NBS, iz dogovora sa MMF-om, bazirana na određenim pretpostavkama.
“Ukoliko se uslovi promjene, ja sam ubjeđen da postoji mogućnost da se i ti limiti dodatno razmotre. Mi još nismo na tom limitu, da smo na tom limitu, onda sigurno NBS ne bi bila aktivna na deviznom trzištu”, istakao je on.
Prema Memorandumu o ekonomskoj i finansijskoj politici Srbije, koji je 16. januara usvojio Bord direktora MMF-a, devizne rezerve NBS na kraju decembra ove godine ne bi smjele da budu ispod 5,3 milijardi evra.
Jelašić je najavio da će zamjenik izvršnog direktora MMF Muriljo Portugal boraviti od 8. do 10. februara u posjeti Srbiji kada će biti riječi o mogućem povlačenju sredstava od te finansijske institucije.