BEOGRAD, Radnici “Srbijagasa” ovog mjeseca neće dobiti plate sve dok javno preduzeće ne izmiri dugovanja dobavljačima za gas.
Na svega desetak kucanih redova rukovodstvo, sindikati i Nadzorni odbor “Srbijagasa” obavjestili su juče zaposlene da nadležna ministarstva nisu dala saglasnost za isplatu drugog dijela plate za jun i akontacije za jul. I to nije prvi put da zaposleni dobiju takvo obavještenje.
Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović za “Blic” kaže da se ista situacija ponavlja mjesecima i da zbog sistemskog problema u državi ispaštaju zaposleni.
Prema Zakonu o rokovima plaćanja, dug prema dobavljačima, u ovom slučaju gasa, mora da se izmiri u roku od 45 dana. Pošto “Srbijagas” ni ovog mjeseca nije uspio na vrijeme da izmiri obaveze, nadležna ministarstva su odbila da potpišu obrasce za isplatu plata.
– Problem je u tome što mi ne možemo da naplatimo potraživanja i zato ne možemo na vrijeme da platimo obaveze. Nama duguju novac preduzeća u restrukturiranju. Oni ništa ne plaćaju. Zatim tu su toplane. Ako isplate trećinu duga, to je super. Dalje su tu vrtići, domovi zdravlja, javna preduzeća. I šta ja da radim, da blokiram cijelu privredu, sve domove zdravlja, vrtiće, pa ko preživi? – kaže Bajatović.
On poručuje da će, kao i prethodnih mjeseci, dug biti plaćen u nekom trenutku i da će zaposleni dobiti svoju zaradu. Tu bi agonija kroz koju prolaze radnici mjesecima mogla da bude izbjegnuta kada bi država riješila sistemski problem tako što bi, kako kaže Bajatović, “javno počelo da prepoznaje javno”.
– Mi smo u situaciji da toplane nama duguju novac, a njima niko ne blokira zarade, a s druge strane nama blokiraju plate. To je neodrživo. Da bi “Srbijagas” plaćao obaveze u zadatim rokovima, ja bih morao da budem mađioničar da to izvedem – zaključuje Bajatović.
Kaže da novac za plate nije problem jer su dnevni prilivi “Srbijagasa” tri puta veći od iznosa potrebnog za plate.
Generalni direktor “Srbijagasa” dodaje i da dugovi ove firme trenutno ne rastu.
On otkriva i da se skladište „Banatski dvor“ trenutno puni gasom i da će taj posao biti gotov do sredine avgusta. Dodaje i da vjeruje da pun „Banatski dvor“ obezbeđuje bar neku sigurnost u slučaju rasplamsavanja krize u Ukrajini.
– Zimi „Banatski dvor“ omogućava 90 dana snabdjevanja gasom, bez ikakvog priliva za potrebe stanovništva. Radi se novi energetski bilans koji će pokazati stvarne potrebe u slučaju krize – objašnjava Bajatović. Blic