BANJA LUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog zakona o podsticajima po hitnom postupku kojim se omogućava povrat poreza i doprinosa onim poslodavcima koji povećaju plate radnicima.
Onim poslodavcima koji povećaju plate preko 550 KM predviđen je povrat 70 odsto plaćenih poreza i doprinosa, a ako plata ne prelazi 550 KM sa povećanjem, tom poslodavcu slijedi povrat od 30 odsto plaćenih poreza i doprinosa.
Predlagač zakona je Ministarstvo privrede i preduzetništva RS koje je saopštilo ove informacije, ali nisu naveli od kada će se računati povećanje plata. Međutim, Srpskainfo saznaje da će obračun početi od marta ove godine, kako ne bi u međuvremenu bilo zloupotreba sa povišicama.
– Privredni subjekti ostvaruju pravo na podsticaj za povećanje plata u dva obračunska perioda, od kojih jedan period traje od od 1.1. do 30.6, a drugi period od 1.7. do 31.12. u jednoj kalendarskoj godini počevši od 1. jula 2019. godine – kažu u Ministarstvu privrede i preduzetništva Republike Srpske.
Bitno je napomenuti da će pravo na podsticaje imati privredna društva i samostalni preduzetnici iz oblasti proizvodnje, trgovine i usluga.
Drugi dio zakona, kako se navodi u saopštenju, odnosi se na stvaranje pretpostavki za uvođenje podsticaja za direktna ulaganja.
– Slična rješenja imaju i neke druge zemlje regiona, kao što je Srbija. Rješenja se odnose se na podršku konkurentnosti poslovnih subjekata kroz podršku njihovim ulaganjima u materijalna i nematerijalna sredstva, u cilju otpočinjanja obavljanja nove poslovne djelatnosti, proširenja postojećih kapaciteta ili proširenja proizvodnje na nove proizvode i proizvodne procese – navode u ovom Ministarstvu.
Dodaju da se zakonom stvara i pravni osnov za izradu registra podsticaja u privredi na lokalnom i republičkom nivou, čija je priprema već u toku.
– Trenutna visina plata na tržištu rada u realnom sektoru i međunarodna kretanja uzrokuje migracije radnika iz Republike Srpske, a što ima negativan uticaj i na produktivnost i konkuretnost privrednih subjekata u Republici Srpskoj. S obzirom na ove okolnosti pristupilo se izradi zakona o podsticajima po hitnom postupku kako bi se što hitnije djelovalo u pravcu povećanja plata radnika – napominju u Ministarstvu privrede i preduzetništva RS. Srpskainfo
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
stavio bih ovo na papir da se vidi koliko je RS sposobna izaci u susret poslodavcima u RS ali me je sramota jer ce se vidjeti koliko smo bijedni i siromasni..
jeste li vidjeli mozda sliku viskovica u lincu kako za stolom dogovora da neki investitor preseli firmu iz rumunije u postojece hale u derventi?
zs stolom magla od duvanskog dima nista se ne vidi a on poslije izasao i na sav glas kako ce investitor preseliti firmu iz e rumunije!!! znaci i tamo je postala skupa radna snaga pa se seli u RS..
inace jos jedino u makedoniji i moldaviji su plate manje nego kod nas ali ne zadugo jer nas makedonija prestize
cestitam viskovicu
Zasto zakon ide u proceduru po hitnom postupku? Hoce li opozicija ikada organizovati proteste zbog zloupotrebe procedure donosenja zakona po hitnom postupku?
Hoce li iko iz medija istraziti koliko je zakona u proslih 10 godina proslu skupstinsku proceduru po hitnom postupku a koliko redovno?