BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) usvojila je danas Uredbu o davanju saglasnosti na cijene određenih proizvoda i usluga prema kojoj su proizvođači i davaoci usluga dužni da pribave saglasnost pri formiranju cijene određenih proizvoda i usluga, a ukinuto je davanje saglasnosti na cijene hljeba.
Šef Biroa Vlade RS za odnose s javnošću Vera Sajić rekla je danas na konferenciji za novinare da su proizvođači i davaoci usluga dužni da pribave saglasnost pri formiranju cijena proizvoda šumarstva /trupci jele , smrče, bora, hrasta i bukve/, usluga prevoza putnika i roba u željezničkom saobraćaju.
Saglasnost je potrebno pribaviti i za formiarnje cijena usluga autobuske stanice, usluga u poštanskom saobraćaju, osim usluga u međunarodnom poštanskom saobraćaju, stambenih usluga, stanarina i komunalnih usluga, pretplate za “Službeni glasnik RS”.
“Nadležnost nad cijenama (dijelom) električne energije ima postojeća Regulatorna komisija za energiju RS, nad cijenama usluga telefonskog saobraćaja Regulatorna agencija za komunikacije BiH, nad cijenama RTV takse Parlamentarna skupština BiH, te je izostavljanje ovih usluga sa liste proizvoda i usluga u predloženoj Uredbi uslovljeno ovom činjenicom”, rekla je Sajićeva.
Ona je dodala da je ovom uredbom ukinutio davanje saglasnosti na cijene brašna “tip 500” i “tip 850”, kao i cijene hljeba proizvedenog od navedenih tipova brašna.
“Razlog ovakve odredbe je da postojanje velikog broja firmi u mlinskoj i pekarskoj industriji u RS i to sa oko 40 mlinova i 250 pekarskih radnji čini realnim procjenu da na tržištu neće doći do monopolskog ponašanja proizvođača”, rekla je Sajićeva.
Prema njenim riječima, slobodno formiranje cijena omogućiće veće angažovanje proizvođača u pravcu razvoja proizvodnje i podizanje kvaliteta i zdravstvene ispravnosti proizvoda, kao i značajnije djelovanje inspekcijskih organa radi zaštite potrošača u pogledu boljeg kvaliteta i zdravstvene ispravnosti proizvoda.
Ona je naglasila da Vlada RS smatra da je zaštita potrošača jedino moguća stvaranjem boljih uslova privređivanja to jest jačanjem konkurentske sposobnosti domaće proizvodnje i stavljanjem u funkciju robnih rezervi kao katalizatora značajnijih poremećaja na tržištu.
Sajićeva je dodala da se položaj socijalno ugroženog stanovništva može rješavati mjerama socijalne politike kao što je to i u drugim zemljama u okruženju u kojima se cijene brašna i hljeba slobodno formiraju.
Sajićeva je naglasila da je Vlada RS usvojila Prijedlog zakona o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike, gradova i opština, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o advokaturi RS, Nacrt zakona o upotrebi i zaštiti naziva RS, Nacrt zakona o izmjenama Zakona o ugostiteljstvu, Nacrt zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS.