BANJALUKA, Promjena pregovaračke pozicije BiH u pregovorima sa EU u vezi sa tradicionalnom trgovinom sa Hrvatskom bila bi izuzetno štetna po agrarni sektor Republike Srpske i BiH, navodi se u informaciji koju je usvojila Vlada Republike Srpske.
Stav Vlade Srpske je da carinska zaštita za poljoprivredne proizvode za koje je dokazana posebna osjetljivost, treba da ostane na snazi do ulaska BiH u EU, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Vlada Srpske insistira kod nadležnih organa na nivou BiH da preduzmu aktivnosti na primjeni mjera koje će doprinijeti unapređenju spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštiti domaće proizvodnje u oblasti agrarnog sektora, navodi se u informaciji o aktuelnim pitanjima u oblasti spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštite domaće proizvodnje agrarnog sektora.
Na današnjoj sjednici usvojena je i informacija o postupku izrade i usvajanja dokumenta koji se odnose na zaštitu dječijih prava u BiH.
Izražena je zabrinutost zbog neprihvatljivog djelovanja pojedinih ministarstava na nivou BiH, koji bez prethodno pribavljenih saglasnosti Vlade Republike Srpske, dostavljaju materijale na sjednice Savjeta ministara na usvajanje.
Vlada Srpske smatra da je saradnja sa međunarodnim agencijama koje se bave zaštitom dječijih prava, u skladu sa ustavom i zakonima propisanim nadležnostima Republike Srpske, od suštinskog značaja za ispunjavanje evropskih standarda.
Izražena je zabrinutost zbog podrške koju pružaju međunarodne agencije prilikom izrade dokumenata koja nisu u skladu sa utvrđenom ustavnom i zakonskom nadležnosti institucija BiH, odnosno nadležnosti entiteta.
Stav Vlade Srpske je da ne prihvata provođenje dokumenata koji su suprotni ustavom i zakonima propisanim nadležnostima Republike Srpske.
“Zadužuje se Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju da u saradnji sa nadležnim ministarstvima u Vladi Srpske u ovoj oblasti, u skladu sa odlukom ostvarivanju koordinacije republičkih organa uprave u provođenju aktivnosti u oblasti evropskih integracija i međunarodne saradnje, sačini detaljnu analizu pozitivnih propisa kojima se Konvencija o pravima djeteta UN direktno provodi u Srpskoj, te istu dostavi Vladi”, dodaje se u saopštenju.
Vlada Srpske je obavezala Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju da o ovom zaključku upozna Ministarstvo za ljudska prava BiH, Ministarstvo civilih poslova BiH i Kancelariju UNICEF-a u BiH. Srna