BANJALUKA, Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da Vlada, osim aktivnosti na očuvanju postojećih radnih mjesta, nastoji da sa investitorima otvara i nova.
Ona je, odgovarajući na poslanička pitanja tokom skupštinskog “Aktuelnog časa” navela da je Fabrika za proizvodnju metal – silicijuma u Mrkonjić Gradu /”R-S silikon”/, investicija vrijedna 41 milion evra, realizovana od italijanskog partnera i da je predviđeno zapošljavanje znatnog broja radnika.
Cvijanovićeva kaže da će ova fabrika proizvode izvoziti na evropsko tržište i da je važno istaći da je Vlada Srpske učestvovala sa svojim sredstvima u iznosu od devet miliona KM, faznim načinom davanja tranši po ispunjenju ranije određenih uslova za takvo nešto.
Premijer Srpske je navela da je Vlada opredijeljena za sprovođenje projekta energetske efikasnosti, koji će biti nastavljen u ovoj godini, ali i u budućem periodu.
Cvijanovićeva je navela da ovaj projekat utiče na smanjenje potrošnje energije, a samim tim i tekućih troškova, te na stvaranje boljeg ambijenat za korisnike objekata i prostora koji imaju normativ energetske efikasnosti.
U okviru projekta energetske efikasnosti koriste se domaći materijali i zapošljava se domaća radna snaga.
Cvijanovićeva je navela da se projekat energetske efikasnosti sprovodi već nekoliko godina i da se finansira iz kreditnih sredstava Svjetske banke u iznosu od 13 miliona dolara, pod povoljnim uslovima koji podrazumijevaju rok otplate 25 godina, sa grejs periodom od pet godina.
Projekat obuhvata sanaciju 35 objekata, najviše iz oblasti zdravstva, obrazovanja i dječije zaštite.
Premijer Srpske je najavila da će biti sagledan modalitet pružanja pomoći u poslovanju udruženja čiji su članovi invalidna lica i dodala da u tome nadležnost imaju i Vlada i lokalne zajednice.
Govoreći o uvođenju poslovanja zdravstvenih ustanova u trezorski sistem poslovanja, Cvijanovićeva je podsjetila da ne postoji namjera da se tim načinom poslovanja finansijska obaveza domova zdravlja prenese na opštine.
Cvijanovićeva kaže da se u okviru ovih aktivnosti pojavilo određeno nerazumijevanje, posebno na lokalnom nivou, naglasivši da je namjera da se uvede veći stepen racionalizacije, bolji način upravljanja i veća odgovornost u poslovanju zdravstvenih ustanova.
“Kada je riječ o opštinama, neće biti dodatnog opterećenja, ali ono što je važno jeste da će sredstva biti prikupljana na isti način kao do sada. Ono što je suština ovog koncepta, jeste da se od svih traži da ta sredstva budu raspoređena po određenim kriterijumima, i kad je riječ o broju zaposlenih, i kada je riječ o drugim namjerama”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, potrebno je pokazati veći stepen discipline u upravljanju finansijama u okviru zdravstvenog sektora, a neke praske koje postoje, trebalo bi promijeniti.
“Stvorili smo pretpostavke, gledajući zdravstveni sektor u cjelini, da se pružaju bolje usluge i da radnici imaju daleko bolje uslove rada”, kaže Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je bilo više velikih investicija u zdravstvu i ponovila da će biti građena bolnica u Istočnom Sarajevu, čija će investiciona vrijednost iznositi 50 miliona KM. Srna