-
Srpska u inostranstvu planira da se zaduži 571,2 miliona KM
-
Na domaćem tržištu Vlada planira zaduženje od 319,8 miliona
BANJALUKA – Vlada Republike Srpske smanjila je rebalansom budžeta očekivani iznos zaduženja na inostranom tržištu u ovoj godini za 239,6 miliona КM, te na taj način sada planira da se zaduži 571,2 miliona КM. Istovremeno, Vlada pojačava zaduživanje na domaćem tržištu kapitala.
Primici od zaduživanja planirani rebalansom budžeta Republike Srpske za 2024. godinu iznose 908,5 miliona КM i za 44 miliona КM su manji u odnosu na primitke planirane budžetom (952,5 miliona КM).
U odnosu na budžet, primici od dugoročnog zaduživanja rebalansom su manji za 155,5 miliona КM i iznose 797 miliona КM.
„Primici od dugoročnog zaduživanja na domaćem tržištu veći su za 84,1 miliona КM i iznose 225,8 miliona КM, dok su primici od dugoročnog zaduživanja na inostranom tržištu niži za 239,6 miliona КM i iznose 571,2 miliona КM“, navodi se u obrazloženju rebalansa.
Pored toga, Vlada rebalansom planira i veće primitke od kratkoročnog zaduživanja, putem izdavanja trezorskih zapisa i to za 94,1 miliona КM.
Budžetom za 2024. godinu bilo je planirano da kratkoročni dug bude u cijelosti izmiren u toku godine.
„Primici od zaduživanja kod drugih budžetskih korisnika iste jedinice vlasti viši su za 17,4 miliona КM koliko i iznose u rebalansu, dok budžetom za 2024. godinu nisu bili planirani“, navedeno je u obrazloženju rebalansa budžeta koji će se iduće sedmice naći pred poslanicima.
Prema javno dostupnim podacima Vlada Srpske u ovoj godini se dominantno zaduživala na domaćem tržištu kapitala.
Tome su doprinijele i američke sankcije zbog kojih je, kako su u više navrata i potvrdili predstavnici RS, otežano zaduživanje na ino tržištu.
Od ministarke Zore Vidović danas smo pokušali dobiti komentar u vezi sa planiranim zaduživanjem, međutim ona nije bila raspoložena razgovor.
Ekonomski analitičar Igor Gavran kaže za CAPITAL da je jedna od rijetkih aktivnosti koje vlastima idu od ruke upravo zaduživanje.
„Ako presuše neki redovni povoljniji izvori onda se pronađu nepovoljniji, ali se ipak zadužuju. Nažalost, siguran sam da je dobar dio priče o imovini u BiH upravo vezan za dubioze i zaduženost odnosno svijest da uskoro baš niko više neće biti spreman takvim dužnicima dati novac i da će posljednje očajničko rješenje biti rasprodaja preostale imovine“, smatra Gavran.
Inače Vlada je rebalansom smanjila subvencije „Željeznicama RS“ sa 20 miliona na 10 miliona KM, dok je za subvencije troškova inicijalne fiskalizacije predviđeno 17,5 miliona KM. Subvencije za fiskalizaciju budžetom nisu bile planirane.
CAPITAL: Marina Ljubojević