PRIJEDOR – Vlada Republike Srpske pokušaće dokapitalizacijom poboljšati pozicija Rudnika željezne rude „Ljubija“ kako bi se poboljšala njegova pozicina u okviru zajedničkog preduzeća “Arselor Mital Prijedor”, rekao je danas ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić.
On je istakao i da se posljednjih godinu dana intenzivno traži rješenje za pokretanje rudarske proizvodnje u Ljubiji kod Prijedora koja je zaustavljena prije 29 godina.
Naveo je da rješenja traže Vlada i ovo ministarstvo zajedno sa kompanijom “Arselor Mital Prijedor” i Rudnikom željezne rude /RŽR/ “LJubija” Prijedor.
On je ocijenio da nije jednostavan posao otvoriti rudnik u stanju u kojem se nalaze rudarski objekti i same površine gdje će se vršiti eksploatacija.
“Sigurno do godinu dana, ako se intenzivno krene u rad, biće potrebno od dana kada krenu aktivnosti do trenutka otvaranja rudnika. Naš cilj jeste da učinimo sve što možemo da pomognemo da naša zajednička kompanija, `Arselor Mital Prijedor` bude nosilac te rudarske proizvodnje i da obnovimo proizvodnju na način da će se dobijati koncesija za proizvodnju željezne rude. RŽR će biti u sastavu `Mitala` i dalje kao kompanija sa svojim udjelom”, kaže Đokić.
Prema njegovim riječima, cilj Vlade jeste i da osposobi RŽR kao preduzeće, da ga ekonomsko-finansijski podigne u odnosu na ono što je bio do sada i da kao takvo bude sposobno da bude kvalitetniji partner zajedno sa “Mitalom” u zajedničkom preduzeću koje će u narednom periodu ovdje vršiti eksploataciju.
Odgovarajući na pitanja novinara, Đokić je rekao da je prodaja državnog kapitala u RŽR-u “Ljubija” i dalje opcija, ali da to neće uticati na poziciju RŽR-a u okviru zajedničkog preduzeća “Arselor Mital Prijedor” gdje je učešće RŽR-a 49 odsto.
Istraživanje litijuma
Odgovarajući na pitanje da li ga je kontaktirao potencijalni investitor iz Slovenije radi istraživanja litijuma, Đokić je rekao da njega nije, ali jeste resor.
“Jeste naš resor kontaktiran i ništa više. To je aktivnost koja će uobičajeno da ide. Mi dajemo saglasnosti za geološka istraživanja, imamo na to pravo. Već smo nekome dali rješenja za to. Ne za litijum, za metalične sirovine, a šta će oni istraživati, to je sada njihova stvar”, rekao je Đokić.
On je naveo da, ako dođe do pozitivnih rezultata, onda se rade studije, pa koncesioni postupak, pa zaključenje ugovora, ali da je to sada dosta daleko.
“`Mital` je, prema dugoročnom ugovoru koji je zaključen 2004. godine, nosilac rudarske proizvodnje u ovom regionu i to se ne može promijeniti, ali se mogu mijenjati odnosi unutar zajedničkog preduzeća na način da se nešto drugačije dogovara, ali to je pitanje koje će doći na red. Najvažnije je da će ovdje biti rudarska proizvodnja, da će ona angažovati tri-četiri stotine radnika, da će to biti novi doprinos, kako samoj kompaniji tako i Republici Srpskoj. Naš je plan u ovom trenutku da se pokuša dokapitalizacijom poboljšati pozicija RŽR i na tome se radi. Da li ćemo uspjeti ili ne, to čak neće biti toliko ni važno koliko je važno da imamo jasnu viziju da ćemo pokrenuti proizvodnju”, dodao je Đokić.
Direktor RŽR-a “Ljubija” Prijedor Stanko Vujković rekao je da se aktivnosti na ovome vode godinu dana.
“Došli smo do momenta da smo blizu rješenja da kreće otvaranje rudnika Ljubija krajem iduće ili početkom 2023. godine. Vlada intenzivno radi na dokapitalizaciji RŽR-a da bi osnažila kompaniju koja će ući sa partnerom `Mitalom` u sve buduće projekte. Bez obzira na prekompoziciju koju će `Mital` imati u Omarskoj, mi očekujemo 200 novih radnih mjesta ovdje”, dodao je Vujković.
Direktor kompanije “Arselor Mital Prijedor” Mladen Jelača zahvalio je Vladi i lokalnoj zajednici što se došlo do momenta da se može najaviti ovaj projekat budući da rude u Omarskoj ima za još tri ili četiri godine, da rudarstvo ovdje živi duže od vijeka i da se mora nastojati da se ne prekine.
“Ispitivanja i testiranja u laboratoriji pokazala su da se može miješati ljubijska ruda sa rudom u Omarskoj i naša ideja je da miješanjem ove i rude iz Omarske produžimo i vijek u Omarskoj, a ovdje započnemo eksploataciju, ali i nastavimo dalja istraživanja. Pruga koja stoji koliko i rudnik traži adekvatno rješenje i očekujemo od resornog ministarstva da to riješi”, rekao je Jelača.
Zamjenik gradonačelnika Prijedora Žarko Kovačević podsjetio je da je Gradska uprava u posljednjih godinu dana aktivno ušla u priču o pokretanju rudnika u Ljubiji. Srna