BANJALUKA – Vlada Republike Srpske donijela je na današnjoj sjednici zaključak kojim se obustavljaju aktivnosti u vezi sa nabavkom radara i bezbjednosnih kamera po principu javno–privatnog partnerstva i uputila na preispitivanje model finansiranja ovog projekta.
“S ciljem postizanja bezbjednosnih efekata definisanih ovim projektom, nabavka navedenih uređaja i opreme biće sprovedena u skladu sa rezultatima analize koja bi trebalo da pokaže koji model finansiranja je najisplativiji”, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
RS kamerama i radarima trebalo je da, kako je portal CAPITAL.ba ekskluzivno objavio, “pokriju” firme „Inovatraffic holding“ iz Njemačke „Ekin Teknoloji San. Ve Tic. A.S.“ iz Turske i „WKB Consulting“ iz Banjaluke. Ovu odluku 6. februara donio je ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač prilikom izbora privatnog partnera u poslu teškom 12,5 miliona KM.
Ugovor je trebalo da potpišu na period od deset godina. Vlada RS odobrenje za sklapanje javno-privatnog partnerstva dala je u martu prošle godine, a studijom ekonomske opravdanosti predviđeno je da stotinu radara godišnje zaradi 21,6 miliona KM na osnovu predviđenih 745.084 kazni.
To praktično znači da bi ove privatne kompanije u narednoj deceniji zaradile ogroman novac, jer se procjenjuje da bi uloženih 12,5 miliona maraka mogle da vrate već za nešto više od godinu dana. Svaka naredna godina donosila bi im čistu zaradu.
Zanimljivo, javni poziv za odabir privatnog partnera MUP je raspisao još početkom juna prošle godine, a konkurs je zatvoren 17 jula. Čak sedam mjeseci se vijećalo koji privatni partner će uložiti novac koji će mu se kroz desetogodišnji ugovor višestruko vratiti.
Lukač je nedavno izjavio da MUP traži privatnog partnera, jer Vlada u ovom trenutku nema novac potreban za kupovinu radara, a da su oni potrebni. Istovremeno, Vlada RS nije prihvatila zaključak Odbora Narodne skupštine za bezbjednost kojim je traženo da se odustane od projekta kroz javno-privatno partnerstvo te da se ovaj posao finansira sredstvima RS i tako izbjegne podjela dobiti od naplate kazni sa privatnikom.
Zaključak o odbacivanju javno-privatnog partnerstva Odbor je usvojio 11. decembra prošle godine.
Milionski posao za tek osnovane firme
Sam postupak izbora firmi koje će sa MUP-om RS po principu pola-pola dijeliti milionsku zaradu od naplaćenih kazni podigao je temperaturu. Za ovaj posao među tri prijave, prema saznanjima CAPITAL-a, bilo je i ime “Prointera”.
Interesantno, ponuda ove firme odmah je odbijena kao neprihvatljiva, čime su otvorena vrata za sklapanje ugovora sa „Inovatraffic holding“ iz Njemačke (otvorenu dva i po mjeseca prije MUP-ovog javnog poziva) i „WKB Consulting“ iz Banjaluke (čiji osnivački ulog iznosi tek jednu KM).
Srna/CAPITAL
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Hoće li Lukač odgovarati za ovo?
Odgođeno dok ne prođu izbori jer znaju da će ako to odobre izgubiti dosta glasova… Vidjećemo poslije izbora, biće opet aktuelno…
da sam ja ova firma iz nemacke i ovaj sto je osnovo za jednu km, sad bi tuzio vladu za izgubljeni posao i dobit. i dobio na sudu.
Sta ce sada reci Savo i Maćo iz Venere i onaj hoštapler i pljačkaš Slavko Bojić (Prokontrol i MMSCODE) . Sada sve snage treba usmjeriti na Fond zdravstva RS jer i tamo ista ekipa zajedno sa sinom Igorom dogovara posao za Informacioni sistem kako bi opljackala ovaj narod ya 15 miliona KM.