BANJA LUKA – Vlada Republike Srpske je zgradu u kojoj se nalazi sjedište Uprave za indirektno oporezivanje BiH dodijelila na stalno korištenje toj instituciji i ne može jednostrano tražiti da napusti zgradu ili da počne plaćati zakup kao što je navedeno u dopisu Vlade RS upućenom UIO početkom aprila ove godine.
U tom dopisu, o čemu je prvi pisao CAPITAL, Vlada RS traži od UIO da se iseli iz prostorija u ulici Bana Lazarevića u Banjaluci da bi u njih mogla smjestiti institucije vlasti u Srpskoj.
Cilj tog dopisa, rekao je tada odlično upućeni izvor našeg portala, je da stvori sliku u javnosti da UIO nema izbora već da mora hitno da krene u kupovinu nove zgrade i tako opravda izdvajanje nekoliko desetina miliona maraka za te namjene.
„Vlada Republike Srpske dodjeljuje na korištenje Upravi za indirektno oporezivanje BiH poslovnu zgradu na uglu ulici Bana Lazarevića i Vase Pelagića. Poslovna zgrada dodjeljuje se na korišćenje na neodređeno vrijeme, a naknada će se utvrđivati sporazumom“, navodi se u odluci Vlade RS od 10. juna 2005. godine kada je na njenom čelu bio Pero Bukejlović.
U taj odluci se kaže da je UIO dužna čuvati i održavati objekat i opremu, te plaćati nužne troškove i naknade, kao i da će sa korisnikom prostora Vlada RS potpisati sporazum kojim će se regulisati međusobna prava i obaveze
„U slučaju da UIO iz bilo kojeg razloga prestane koristiti objekat ili ako se promijeni njena djelatnost ili nadležnost dužna je u ispravnom stanju predati objekat Vladi Republike Srpske“, kaže se u toj odluci.
Ministarka finansija RS iz tog perioda Svetlana Cenić kratko je potvrdila za naš portal da za vrijeme njenog mandata nije utvrđen nikakav najam, niti je UIO bila dužna plaćati bilo kakvu naknadu za korišćenje zgrade.
Portparol UIO BiH Ratko Kovačević ranije je potvrdio za CAPITAL da je u dopisu koji je Vlada RS u aprilu uputila UIO stoji da bi „Uprava trebala napustiti prostorije sjedišta, jer je to neophodno institucijama RS u protivnom ići će se u sklapanje ugovora u smislu najma ovih prostora i plaćanja najma“.
Iz tog dopisa Vlade RS u kojem se kaže da će se „u protivnom ići u sklapanje ugovora u smislu najma i plaćanja“ jasno je da je zgrada dodijeljena UIO na korištenje bez naknade, a iz odluke Vlade iz juna 2005. godine se vidi da je to na neodređeno vrijeme, odnosno na trajno korištenje.
To praktično znači da Vlada RS nema pravne mehanizme da prisili UIO da napusti zgradu, niti da počne plaćati kiriju i da je jedini cilj prijetećeg dopisa da se ubrza i opravda kupovina nove zgrade.
Podsjećamo, pitanje kupovine objekta za UIO već duže vremena prate brojne kontroverze koje su pojačane nakon što je ponudu za prodaju zgrade UIO i to po cijeni od 100 miliona KM dao osuđivani kriminalac i vlasnik firme „Grand trejd“ Mile Radišić.
Savjet ministara BiH prije tri dana u jeku političke krize dao je saglasnost za kupovinu zgrade. Na tu odluku žestoko su reagovali predstavnici opozicionih stranaka koji su optužili predsjednik RS Milorada Dodika da mu je kupovina zgrade od Mile Radišića, za koga mediji navode da je njegov kum, preča od interesa Republike Srpske, odlaska stranih sudija iz Ustavnog suda BiH i očuvanja državne imovine.
CAPITAL: D. Momić