– Nezadovoljni radnici traže novi sastanak sa vrhom vlasti kako bi se o spasu fabrike ponovo pregovaralo sa Bugarima
– Ministarstvo poljoprivrede: Vlada je razmotrila okolnosti u fabrici
– Marinković: Vlada RS mora da se izjasni
BANJALUKA – Bugarska kompanija „Bulgartabac“ ispoštovala je sve odredbe memoranduma koji je 2013. godine, nakon preuzimanja Fabrike duvana, potpisala sa Vladom Republike Srpske, saznaje CAPITAL u nadležnim ministarstvima. Ovim Vlada i zvanično više nema mehanizam da prislili Bugare da pokrenu proizvodnju. Nezadovoljni radnici, međutim, i dalje pokušavaju da spase radna mjesta pa od vrha vlasti traže novi sastanak za pregovore sa Bugarima.
Iako je „Bulgartabac“ još krajem marta obavijestio Vladu RS da se obratio svim potencijalnim strateškim investitorima te da su šanse za angažovanje novog strateškog partnera gotovo ne postoje, Vlada još nije zauzela stav po ovom pitanju, niti se, čini se, njime bavila.
Da je bugarska kompanija vodila računa o onome što je potpisala sa Vladom RS potvrdio je i ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Milenko Savanović. Iako 100 radnika fabrike stare 130 godina praktično ostaje na ulici, rekao je da je adresa za probleme u Fabrici ipak Ministarstvo poljoprivrede, koje ima i najsvježije podatke.
A prema najsvježijim podacima, Vlada je samo „razmotrila okolnosti u Fabrici duvana“.
„Vlada je razmotrila okolnosti u Fabrici duvana Banjaluka. Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Stevo Mirjanić obavijestio je o pismu ‘Bulgartabaca“, ali konkretnog zaključna Vlade nema. Činjenica je da su Bugari ispoštovali memorandum“, kazali su za CAPITAL Ministarstvu poljoprivrede RS.
Predsjednik Sindikalne organizacije Fabrike duvana Miroslav Marinković ogorčen je zbog novonastale situacije i najavljuje da će u ime radnika već u ponedjeljak zatražiti novi sastanak na najvišem nivou.
„Mi ne odustajemo. Hoćemo novi sastanak. Želimo da Vlada pošalje novo pismo ‘Bulgartabacu’ kako bismo konačno znali na čemu smo. Ranije pismo je nedorečeno. Još gajimo nadu, ali imamo i obavezu da spašavamo fabriku. Ne zanima nas ko je većinski vlasnik, želimo da radimo. Vlada mora da se izjasni“, kazao je Marinković danas za CAPITAL.
Bugari jasno rekli da Fabrika duvana prestaje s radom
Međutim, kako se Vlada RS ućutala, tako su se ućutali predstavnici bugarske kompanije, koja je stoodstotni vlasnik Fabrike duvana, ćute. U pismu s kraja marta jasno su naveli da su se već obratili svim potencijalnim strateškim investitorima. Rezultat toga je, kako je navedeno u pismu, to što je “British American Tobacco” prošle godine preuzeo maloprodajni lanac “Lafka” banjalučke Fabrike duvana i očuvao 153 radna mjesta.
U „Bulgartabacu“ su podsjetili da su posljednjih mjeseci održali sastanke sa zaposlenima i njihovim predstavnicima, kako u fabrici, tako i uz učešće Vlade pa “vjeruju da su pružili potpuno jasnu i vrlo povoljnu alternativu za zaposlene”.
“Svako dalje odlaganje će samo voditi ka produženju nesigurnosti za zaposlene i dodatne troškove za poslodavca, a mi bismo željeli da izbjegnemo obje ove situacije”, stoji u odgovoru “Bulgartabaca” Vladi RS.
Takođe, “Bulgartabac”, koji očito nema namjeru da nastavi proizvodnju u Fabrici duvana, navodi da su na svim sastancima Vlada RS i radnici bili informisani o aktivnostima u posljednjih pet godina, na koliko ih je proizvodnjom i čuvanjem radnih mjesta obavezivao memorandum potpisan sa Vladom.
Za otpremnine oko dva miliona KM
Od ukupno 100 radnika, njih 90 je pristalo na isplatu otpremnina od po 500 evra po godini staža.
„Bugari sami priznaju da im se više isplati da nam daju otpremnine, nego da nam isplaćuju plate dok se ne nađe strateški partner“, kazao je nedavno Marinković i dodao da bi otpremnine bugarsku kompaniju mogle da koštaju oko dva miliona KM.
Još u junu prošle godine “British American Tobacco” je kupio sve brendove cigareta koji se proizvode u Fabrici duvana Banjaluka od preduzeća „Bulgatrabac Holding“ i njegovog povezanog društva „Blagoevgrad-BT“ kao i maloprodajni lanac Fabrike duvana Banjaluka – „Lafka“. Sindikat je o tome obavijestio Vladu RS, jer je još bio na snazi memorandum kojim se „Bulgartabac“ obavezao na zadržavanje radnika i proizvodnje na tri, odnosno pet godina.
Bugarska kompanija kupila je 2013. većinski paket od 55 odsto akcija Fabrike duvana Banjaluka od laktaške firme “Antonić trejd” za 4,5 miliona KM.
U međuvremenu, kroz tender ponudu, bugarski holding je povećao svoj udio na 90 odsto, da bi prošle godine otkupio i preostale akcije te na taj način postao stoodstotni vlasnik Fabrike duvana Banjaluka.
Nakon gašenja Fabrike duvana, u vlasništvu „Bulgartabaca“ ostaće milionski vrijedno zemljište i objekti u centru Banjaluke.
CAPITAL: Žana Gauk