BANJALUKA, Najnovijom Uredbom Vlade RS o uslovima i postupku izadavanja garancija RS privrednim društvima za izvozne projekte i poslove na teritoriji FBiH, garancije Republike Srpske moći će da dobiju samo preduzeća čiji projekti premašuju milion evra.
Ova Uredba, između ostalog, definiše da Republika Srpska garancije može izdati direktno privrednom društvu ili kontragaranciju poslovnim bankama.
„Ukupna izloženost Republike Srpske po izdatim garancijama ne može biti veća od 15 odsto ostvarenog bruto domaćeg proizvoda u toj godini“, navodi se u članu 3. Ove uredbe.
Zahtjev za izdavanje garancije Republike Srpske može podnijeti privredno društvo koje je registrovano na teritoriji Republike Srpske, a pod uslovom da tri godine ostvaruje pozitivne finansijske rezultate i da nema neizmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa. Zahtjev za izdavanje garancije se podnosi Ministarstvu finansija RS.
Poslovna zajednica u Republici Srpskoj pozdravila je ovu odluku Vlade RS, ali istovremeno upozorava da se što prije moraju uspostaviti strogi kontrolni mehanizmi kojim će se izbjeći da garancije RS dobiju preduzeća koja su u velikim finansijskim problemima. Vlada RS ne smije da dozvoli da za neko preduzeće izda milionsku garanciju, a da ono nakon toga ode u stečaj, poručuju privrednici.
Trenutno najveće projekte od domaćih firmi u regionu realizuje kompanija „Integral inženjering“ iz Laktaša. „Integral“ je nedavno dobio posao na izgradnji tunela Škofija Loka u Sloveniji i izgradnji zaobilaznice kod Murske Sobote. Vrijednost ovih radova je 33 miliona maraka.
Podsjetimo i da je konzorcijum „Integral inženjeringa“, „Prijedorputeva“ i jednog preduzeća iz Srbije izabran je i kao najpovoljniji izvođač radova na izgradnji dionice koridora 10 na jugu Srbije, čija se vrijednost procjenjuje na 55 miliona KM. „Integralu“ je, takođe, povjeren i posao uređenja velike deponije kod Herceg Novog vrijedan pet miliona maraka.
J. Despotović