BANJALUKA, Premijer Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da će Vlada u narednim mjesecima na eksternom tržištu pokušati da kupi 30 000 tona pšenice za potrebe rezervi sektora mlinsko-pekarske industrije RS.
“Mlinsko-pekarska industrija RS suočava se sa problemima nabavke kvalitetne pšenice i tu su evidentirana dva problema, od kojih je jedan vezan za nizak nivo zasijanosti pšenice u RS i potrebu da se za ovaj sektor obezbijede rezerve od 30 000 tona pšenice što su dvomjesečne količine potrebne za proizvodnju u ovoj oblasti” – rekao je Dodik novinarima nakon sastanka sa predsjednikom Privredne komore RS Borkom Đurićem i predstavnicima udruženja u ovoj komori.
Dodik je rekao da predstavnici Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije u Privrednoj komori RS smatraju da bi trebalo ukinuti Uredbu kojom se u opštinama reguliše cijena hljeba i da se potpuno liberalizuje ovaj sektor ili, ako to nije moguće, da se izvrši centralizacija odlučivanja o cijeni hljeba u Ministarstvu trgovine RS.
Prema njegovim riječima, predstavnici ovog udruženja traže intervencije Vlade RS u Pravilniku o intervencijama i podsticajima u smislu da se vrati proces regresiranja kamata u oblasti duvana.
Dodik je naveo da su predstavnici Udruženja tekstila, kože i obuće u Privrednoj komori RS ukazali na niz problema u vezi sa privređivanjem u ovoj oblasti.
On je dodao da je u prošloj godini došlo do značajnog povećanja radnika i da je potrebno zbog izjednačavanja uslova sa Federacijom BiH /FBiH/ i okruženjem u ovom sektoru učiniti neke stvari.
“Mi u Vladi RS razmišljamo da uđemo u proces subvencija, da regulišemo pitanja plaćanja doprinosa i da za narednu godinu pripremimo Projekat podsticaja izvoza u ovoj branši” – istakao je premijer RS.
Prema njegovim riječima, generalni problemi u ovoj oblasti vezani su za situaciju oko toplog obroka za preduzeća koja taj obrok pripremaju za radnike u reprodukciji.
“Nije fer da proizvodne organizacije koje pripremaju topli obrok plaćaju PDV na nabavku i na topli obrok koji daju radnicima i to pitanje moramo razriješiti” – naglasio je Dodik, navodeći da je drugo važno pitanje vezano za primjenu Zakona o bolovanju.
Dodik je podsjetio da je Vlada RS ranije predložila, a Narodna skupština RS usvojila Zakon o bolovanju kojim su poslodavci oslobođeni plaćanja obaveze za bolovanje do 120 dana, kao što je to bilo ranije i taj period je smanjen na 30 dana.
On je istakao da su učesnici sastanka naglasili da postoje problemi u primjeni ovog Zakona od Fonda PIO RS.
“Veoma je važno da se novac koji je plaćen brzo refundira jer se radi o preduzećima privrednog karaktera za koja je svaki novac bitan” – istakao je Dodik.
On je dodao da je na sastanku bilo primjedbi u vezi sa pojedinim oblastima, kao što je tekstil, gdje se na ionako najniže plate plaća doprinos na bazi polovine od prosječne plate.
Predstavnici te privredne grane traže da se to pitanje svede na zagarantovanu platu, te da se ukine odredba koja obavezuje na plaćanje doprinosa na polovinu od prosječne plate.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić izrazio je zadovoljstvo radi razumijevanja Vlade RS prema ovim problemima, dodajući da je optimista u pogledu krajnjeg ishoda sastanka, koji će u nastavku 8. maja dati konkretne odgovore, što će doprinijeti poboljšanju ukupnog ambijenta privređivanja za subjekte na koje se to odnosi, a time stvaranje nove vrijednosti i punjenja Budžeta RS.
“Najbitnije u svemu ovome je postojanje razumijevanja i stvaranje partnerskih odnosa između Vlade RS i poslovne zajednice i to je garancija da sa optimizmom idemo dalje” – zaključio je Đurić.
Predsjednik Udruženja pekara Banjalučke regije Saša Trivić rekao je da je u ovoj godini na svjetskom tržištu zabilježena najmanja zaliha u istoriji pšenice, ističući da je na sastanku bilo riječi o potrebi da Vlada RS obezbijedi rezerve pšenice za dvomjesečnu potrošnju u RS, kako se ne bi desilo da u narednoj godini “nema ni brašna ni hljeba”.
Trivić je najavio da će doći do povećanja cijene hljeba u RS, jer sadašnja cijena ne može pokriti troškove prozvodnje.