DOBOJ, Vlada Republike Srpske obezbijedila je 2.200 sjetvenih jedinica za područje opštine Doboj tako da će se uskoro pristupiti ponovljenoj sjetvi, izjavio je rukovodilac dobojskog Područnog centra Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Republike Srpske Dragiša Marković.
Marković je naglasio da Vlada Srpske provodi aktivnosti na obezbjeđenju stočne hrane i repromaterijala za obnavljanje biljne proizvodnje na području regije Doboj, gdje je prema procjenama poplavljeno oko 15.000 hektara zemljišta.
“Imaćemo smanjenje prinosa do 30 odsto, ali ako se odradi sve u optimalnom roku do 15. juna, postoji mogućnost da se obezbijedi prinos i da poljoprivredni proizvođači pokriju troškove i obezbijede minimalne količine stočne hrane za narednu godinu da se ne bi smanjivao stočni Fond”, istakao je Marković.
On je ocijenio da će poljoprivredni proizvođači, s obzirom na postojeću mehanizaciju, biti u prilici da na vrijeme izvrše sjetvu i da taj usjev, ukoliko vremenske prilike dozvole, do kraja godine donese kakav takav prinos.
Marković je naveo da se uz pomoć Vlade Republike Srpske nastoji realizovati i program uvoza junica jer je područje opštine Doboj imalo dobre rezultate u proizvodnji mlijeka i tovnog materijala.
Prema njegovim riječima, u katastrofalnim poplavama koje su zahvatile dobojsku regiju stradalo je oko 1.000 grla krupne stoke, dok se evidencija o sitnoj stoci i peradi još utvrđuje.
“Poljoprivrednici sa razlogom očekuju pomoć u saniranju šteta. Njihovi zahtjevi odnose se na nabavku repromaterijala, obnovu stočnog fonda, saniranje lokalne infrastrukture, omogućavanje izlaska na tržište sa vlastitim proizvodima kako bi došli do novca za obnovu uništenih kapaciteta”, dodao je Marković.
On je naveo da je dodatni problem prezaduženost poljoprivrednika, koji potražuju od nadležnih institucija da uđu u dijalog sa bankama radi iznalaženja načina za odgađanje vraćanja kredita kako bi se prevazišao jaz do mjere da se kreditna sredstva u narednom periodu uredno servisiraju.
Govoreći o podjeli pomoći ugroženim poljoprivrednicima, Marković je naglasio da je distribucija pomoći Vlade Republike Srpske do krajnjih korisnika u nadležnosti lokalne vlasti, koja preko svojih komisija i štabova koordiniše tim aktivnostima.
“Dok se ne sanira stanje na terenu, naš posao je da, u skladu sa kriterijumima struke, odredimo minimalne potrebe po grlu stoke koje se dostavljaju opštinskim referentima kako bi se neophodna pomoć, prema tim kriterijumima, distribuisala poljoprivrednim proizvođačima u skladu sa njihovim potrebama”, naveo je Marković. Srna