ZAGREB, Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader negirao je juče tvrdnju o postojanju prećutnog dogovora s njegovom vladom da naftna kompanija “Ina” državi ne mora da plati trošarine, odnosno dvije milijarde kuna (oko 273,6 miliona evra).
Na svjedočenju pred istražnom komisijom Sabora o privatizaciji i poslovanju državne naftne kompanija “Ina”, Sanader je naglasio da Vlada toj kompaniji nije željela prisilno da naplati dug, da ne bi ugrozila poslovanje kompanije u krizi, rizikovala njen stečaj i tako dovela u pitanje radna mjesta, prenijele su agencije.
– Da se Vlada u tom slučaju ponašala isključivo kao vlasnik, trebala je “Ini” da stavi ključ u bravu, ali smo kao odgovorna vlada morali da vodimo računa i o socijalnoj politici – rekao je Sanader i istakao da tako razmišljaju i druge vlade.
Naoružan strpljenjem na pitanja je odgovara odmjereno bez upiranja prstom u pojedince, ali je upozorio svoje nekadašnje stranačke kolege starom poslovicom: “Ko drugome jamu kopa, sam u nju upada”.
Time je Sanader odgovorio na pitanje da li mu je čudno da ljudi koji su ga podržavali sada želi da svu odgovornost prebace na njega i bivšeg ministra privrede Damira Polančeca. Komisiju je zanimala uloga premijera Jadranke Kosor, a Sanader je potvrdio da je predsjednik Vlade bila njegova “desna ruka” i prva među potpredsjednicima Vlade.
Državnim novcem sanirane su kompanije u drugim industrijama, kao što su brodogradilišta, tekstilne industrije ili poljoprivredno industrijski kombinati, pa je logično da se i u “slučaju Ine” pričekalo da se oporavi, da bi mogla da plati trošarinu, smatra Sanader.
On je potvrdio da je kao premijer znao da je “Ina” krajem 2008. pala u teškoće i bila pred stečajem, a kao razlog naveo je svjetsku ekonomsku krizu i dodao da je vođstvo “Ine” vjerovatno stvorilo velike zalihe nafte u vrijeme dok je ona bila skupa na svjetskim tržištima.
Na pitanje da li je Vlada raspravljala o godišnjim izvještajima o poslovanju “Ine”, Sanader je rekao da se o “Ini” raspravljalo znatno češće, svaka dva do tri mjeseca, shodno zakonskim obavezama Vlade.
On je rekao da je 2003. pri kraju mandata vlade Ivice Račana mađarska kompanija “Mol” ušala u “Inu” kao strateški partner, nakon što je stekao 25 odsto plus jednu akciju, a da je praktična primjena ugovora o privatizaciji pala u zadatak njegove vlade. Istražnu komisiju čine poslanici vladajućih i opozicionih stranaka. Mediji ističu da su se juče članovi komisije iz redova HDZ-a tajno sastali da bi dogovorili pitanja za Sanadera.
Izvještaj
Poslije Sanaderovog svjedočenja, ako ne bude dodatnih poziva za premijera Jadranku Kosor, koja je navodno znala za ugovore “Ine” i “Mola” ili nekog drugog, komisija treba da počne da sastavlja izvještaj, koji Saboru mora da pošalje do 23. oktobra, kada po zakonu mora da završi šestomjesečni rad. Glas Srpske