BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je da Vlada Republike Srpske neće dozvoliti da bude devastiran sektor proizvodnje mlijeka, odnosno govedarstva koje čini više od dvije trećine animalne proizvodnje u Republici Srpskoj, te da moraju biti uvedeni mehanizmi zaštite domaće proizvodnje.
“Ovo je jedna borba, hoću da vjerujem da ćemo uspjeti i siguran sam da ćemo uspjeti”, rekao je Mirjanić, komentarišući ukidanje proizvodnih kvota EU za mlijeko.
On je poručio proizvođačima da primijene sve što je neophodno da racionalnije posluju, da uvode one standarde koje razvijenije zemlje već imaju i da na toj pojačanoj aktivnosti u proizvodnji i primjeni tih standarda više i kvalitetnije proizvode.
“Mi kao vlasti smo uz njih i bez njihovog odnosa u ovom smislu nećemo moći da završimo ovaj posao kako valja”, rekao je Mirjanić.
On je naveo da se, zbog osjetljivosti agrarne proizvodnje, Vlada Republike Srpske duže vrijeme bavi pitanjima spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštite domaće proizvodnje.
“U tome prednjači interes agrarnih proizvođača, jer je agrarna proizvodnja najosjetljivija, a u okviru nje najosjetljivija je proizvodnja mlijeka koja se ne može uspostaviti na kraći rok, nego dugoročnim ulaganjima i dugoročnim radom”, rekao je Mirjanić.
Mirjanić je rekao da je Vlada Srpske razmatrala moguće negativne implikacije po domaće proizvođače ukidanja kvota EU za mlijeko i usmjeravanja proizvoda i na tržišta BiH i drugih zemalja.
“Već smo ranije tražili da se ovo pitanje uredi na nivou BiH za sve proizvođače i da naši proizvođači znaju tačno kakve uslove imaju privređivanja u okruženju i šire kad je riječ o mogućem izvozu i tome slično”, naglasio je Mirjanić.
Mirjanić je rekao da je Vlada Srpske tražila da nadležne institucije BiH i onaj dio institucija Republike Srpske koji je nadležan za dio tih pitanja preduzmu odlučne mjere radi uspostavljanja zaštite domaće proizvodnje mlijeka.
On je rekao da moraju biti uvedeni mehanizmi zaštite domaće proizvodnje. “Sa druge strane moraju institucije BiH, čija je to nadležnost, pronalaziti i druga tržišta. Mi sada već imamo mogućnost za druga tržišta, ali su neke političke barijere problem, to nije stvar entitetskih organa”, rekao je Mirjanić.
On je istakao da zajedničke institucije BiH, uz sadejstvo institucija Republike Srpske, moraju da nastave ubrzanu aktivnost priprema farmi za osposobljavanje za izvoz mlijeka na druga tržišta, prije svega EU i da u tom kontekstu oni organi koji si zaduženi za obilježavanje životinja nastave svoj rad i da to završe što je moguće prije.
“To su samo neki elementi koji su preduslov da naša govedarska proizvodnja i proizvodnja mlijeka može normalnije da privređuje i u takvim uslovima ona neće biti konkurentna evropskoj proizvodnji, odnosno proizvodnji u EU, jer su subvencije ili podsticaji EU znatno viši nego što mi imamo, ali će biti značajan pomak”, rekao je Mirjanić.
On je istakao da je Republika Srpska uložila ogromna sredstva u razvoj poljoprivrede ističući da su velika izdvajanja bila u govedarski sektor i u proizvodnju mlijeka. Srna