BANJALUKA – Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak kojim se prag za ulazak u režim malog preduzetnika podiže sa 50.000 KM na 100.000 KM i istovremeno znatno podiže porez za samostalne preduzetnike, uprkos brojnim kritikama zanatlija i privrednika poslednjih dana.
U saopštenju poslije sjednice Vlade navodi se da postoje opravdani razlozi da se proširi broj samostalnih zanimanja koja po svojoj prirodi jesu posebne profesionalne ili intelektualne usluge, te da se oporezuju prema stvarno ostvarenom dohotku.
„U predloženom zakonu, paralelno sa udovoljavanjem zahtjeva za podizanje praga za malog preduzetnika sa 50.000 KM na 100.000 KM, podignut je i donji iznos poreza koji je mali preduzetnik dužan da plati sa 600 KM na 1.200 KM, ali je preduzetnike čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM zadržan princip najnižeg poreza od 600 KM“, navodi se u saopštenju.
Ovim zakonskim rješenjem, kaže se dalje, predlaže se proširenje broja samostalnih zanimanja i oni ne mogu podnijeti zahtjev za plaćanje poreza kao mali preduzetnik.
U saopštenju se dodaje da je Vlada na današnjoj sjednici utvrdila izmjene i dopune Zakona o doprinosima.
„Ovim zakonom precizira se da je obveznik doprinosa, između ostalih, i lice koje obavlja preduzetničku djelatnost ili samostalno zanimanje kao osnovno zanimanje, pod uslovom da nije korisnik prava na penziju. Pored toga, propisano je da se minimalna osnovica doprinosa za lica koja obavljaju samostalnu djelatnost poveća sa sadašnjih 60 odsto prosječne bruto plate u RS na 70 odsto u 2025. godini, a da od 1. januara 2026. godine iznosi 80 odsto prosječne bruto plate“, precizira se u saopštenju.
Takođe, pojašnjava se dalje, utvrđuje se obaveza plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje za lica koja ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti, a korisnici su prava na penziju, kao i za lica koja samostalnu djelatnost obavljaju kao dopunsku djelatnost na osnovicu koja iznosi 30 odsto prosječne bruto plate u RS.
„Ova lica su do sada bila u cjelosti oslobođena plaćanja doprinosa. Međutim usljed potrebe sprečavanja nelojalne konkurencije, vodeći računa o pravičnosti i načelu ekonomske snage obveznika, uvodi se minimalna obavezu doprinosa za ova lica“, navodi se u saopštenju.